И. Йотова: Европа ще се грижи за бездомниците с 4 млрд евро
6 млрд. евро пък ще се отпуснат за овладяване на младежката безработица , 100 млн. е квотата за България
Снимка: Север.бг
Създаване на фонд, разполагащ с 4 млрд. евро за обгрижване на бездомниците в Европа и осигуряване от ЕС на 6 млрд. евро за борба с младежката безработица отчете като успех в Европейския парламент Илияна Йотова от БСП.
В края на мандата депутатът от Групата на социалистите и демокатите в Брюксел представи във Велико Търново свършената до момента работа. Тя акцентира върху няколко важни социални теми, представляващи обществен интерес, като едната е осигуряването на храна и облекло за хората, живеещи под прага на бедността. Около 120 милиона европейци са в тази категория и са на прага на социалното изключване.
"Това вече, за съжаление е много честа картинка в европейските държави. Преди всичко деца, колкото и да е жалко. И не говорим само за децата на емигрантите, а за деца от европейски семейства, които са оставени да просят по улиците, да не говорим за други неща, за които са използвани. Фондът ще бъде разпределян за 28-те държави членки, за да бъдат нахранени и облечени тези хора. Говорим за физическото им оцеляване!", каза Йотова.
Друг "голяма битка" в Европейския парламент през изминалия мандат е била за осигуряване на гарантиран минимален доход за европейски граждани във всички страни-членки. Тя продължава и в момента, като по думите на Йотова "колегите ни от ЕНП не искат и да чуят подобно нещо". Тежки преговори се водят с либералите и със "Зелените", които са склонни да окажат подкрепа при определени условия.
Обективната трудност при общото решаване на този въпрос е, че в някои от държавите-членки не съществува минимален доход. "Там минималната заплата е определена по друг начин. Тя е преди всичко на браншови принцип. ", поясни евродепутатът.
Най-важният пробиви в този евро-мандат е по отношение на младежката заетост и битката за решаване на проблема с безработицата при младите хора.
"Ако нещо наистина сериозно застрашава Европейския съюз, това е бъдещето на младите хора в Европа. Младежката безработица нараства с изключително бързи темпове и те все още не могат да бъдат овладяни. В страни като Испания говорим вече за 50%.", алармира Йотова. Тя не пропусна да отчете факта, че още преди 2,5 г. ПЕС остро е алармирала за нарастващия проблем, а направено в България изследване, доказващо, че и у нас нещата стават безконтролни, е показано на тогавашния социален министър Тотю Млоаденов. Никой не е взел насериозно предупреждението. Включително и в редиците на социалистите и демократите, които песимистично заявили, че такава политика няма да мине през ЕС.
Очакванията са до края на 2014 г. 6-те млрд. евро помощ да станат факт във всяка една държава-членка и в следващите 2 г. да бъдат разпределени за младежка заетост. Възрастта засега остава 29 г. Първоначалната вноска за България е квота от 100 млн. евро, с която да се подпомогне този процес.
Ако младежите до определената възраст са работили, докато са се обучавали, но работата не е била постоянна, те също подлежат на подпомагане по тази европейска програма, поясни Йотова.
"В момента се работи върху механизма и схемата на службите, към които да се обръщат тези хора и кой ще бъде оторизиран да предлага различните варианти – за хора с висше образование, с известен трудов стаж, други – които нямат, за хора със средно образование. Ще има възможност и за т. н. "дуално образование" - ако има завършено образование, но не достига нещо за определен профил и си съгласен да го работиш, ще имаш възможност безплатно да се обучаваш", допълни за Север.бг евродепутатът.
Илияна Йотова определи изминалия мандат в ЕС като много тежък. тя заяви, че по мнение на експерти "трябва да минат още 20 – 25 години, за да може стандарта на европейците да се върне такъв, какъвто е бил преди 2008 година. Това е тежка диагноза и тежка присъда за това в какво състояние се оказаха дори и най-богатите страни. През всичките тези години се сринаха буквално пред очите ни доста от техните социални системи. Срина се икономиката, затвориха се заводи. Масовата безработица достигна такива проценти и размери, каквито много отдавна не бяха отбелязвани”, коментира икономическата ситуация евродепутатът и отново подчерта, че от тази ситуация са пострадали най-вече младите хора, които са били уволнявани от работа, след което им е бил искан стаж, никой не ги вземал на работа или ако си намерели работа, не получавали осигуровки.