Нов политпроект на сцената
„Искаме да подкрепяме смислените хора и идеи, а не остарелите парадигми“, заявяват от движението ДЕОС
Снимка: Север.бг
"Движение за европейско обединение и солидарност" /ДЕОС/ е нова партия, която излиза на политическата сцена. Жюстин Томс, Михаил-Ернесто Михайлов и П. Пенков представиха официално пред медии във Велико Търново целите и основните теми на политическия субект. Те обосноваха решението си да сформират партия с липсата на примиримост към случващото се в България, с кризата, в която се намира страната ни и с невъзможността улицата да промени ситуацията.
"Политическото движение е от нов тип – не сме лидерска организация, а модерен тип партия. Смятаме да интегрираме модерните форми на пряка демокрация, през която да интегрираме приоритетите. Трудно се припознава хоризонталата, но това предполага липса на местни структури – няма да има регионални структури. Към момента все още сме регистрирани като НПО, но предприемаме стъпки за регистрирането на партия. Ще се базираме на принципите на пряката демокрация и идеите на хората. Ординирани сме от "Протестна мрежа", обясниха новите политически водачи.
Според твърденията на протестиращите "площадни" активисти от движение ДЕОС, протестите продължават, но не могат да се сравнят с големите през лятото. Свършила е вярата, че по този начин могат да се променят нещата. Конфликтът на ценностите е изкарал тогава хората на улицата, но в края на лятото се видяло, че "мирната форма на протест не даваше резултати – изчерпаха се начините."
"Не можем да говорим, че бизнесът се отплепва, а в ъщото време инвеститорите напускат; че безработицата намалява, а престъпността се увеличава; че В. Търново е най-добрият град за живеене, а ние живеем тук и виждаме какво става.", недоволстват новите лица на политическата сцена.
Затова фокусът на дългосрочния им проект е в три основни области; правоприлагане – работа на съдебна система и институции; сериозна либерализация на образованието - стратегия за излизане на България от ситуацията и промяна в образователната система – избор на образование и форма на обучение; устойчиво развитие в икономиката, околната среда и демографията в България. Активистите са убедени, че философията и подходът му гарантира условия на младите хора да останат в България.
"Събитията, които се случват в международен мащаб, малко ни помагат. Събитията в Украйна ескалираха и това малко ни помогна.", казаха политиците.
ДЕОС няма претенциите да представлява всички, но среща силна подкрепа от хора в чужбина и на българи, живеещи зад граница. Финансира се самостоятелно, а месечните дарения са фиксирани от 5 до 500 лв. максимум.
"Няма да може някой да извади пари и да ни купи. Няма да бъдем купени и кукловодени.", уверено твуърдят от движението.
Жюстин Томс не скри, че са имали много сериозни предложения от частни лица за солидно финансиране от 1 милион, като отказа да спомене източника на тази оферта и не уточни валутата. Те са пътували с част от "Ранобудните студенти" до Брюксел, където са провели срещи с евродепутати – не само от България и са получили подкрепа.
От движението уточняват още, че ще разчитат повече на симпатизанти, отколкото на членове. Всеки, който желае, ще може да бъде донор, като минимума е 10 лв. на година, а прагът е 500 лв.
Освен това са категорични, че няма да подкрепят конкретна партия, а в листите на минимум 4 ще заложат на определени кандидати.
"Идеята е да провокираме гласуване от страна на хората, активност. Искаме да подкрепяме смислените хора и идеи, а не остарелите парадигми.", казаха в заключение организаторите от ДЕОС.