Общината с влошени финанси, твърдят от БСП - В. Търново
Общинските съветници изтъкнаха приноса на Тройната коалиция за стабилни доходи в сектор "Образование"
Снимка: Север.бг
Влошаване на финансовото състояние и социално-икономическата среда в Община Велико Търново година след изборите сочи анализ на експерти, направен на база обективни данни на официални източници. Това съобщи пред медии заместник-председателят на БСП в старата столица и общински съветник Николай Илчев.
Той припомни някои стряскащи цифри:
По официални данни на Министерство на финансите, при общините с население над 50 000 жители, Великотърновска община по множество показатели е класирана на 12-то място през 2009 г., през 2010 г. - 25-то, а през изминалата 2011 г. - 34-то място.
По думите на Илчев, както в цялата държава, така и на местно ниво, са налице процеси, водещи до съкращаване на работни места в общината - само за три години работните места са намалели с повече от 3 500. Най-много съкращения са направени в строителството, финансите, застрахователната дейност и туризма.
Налице е трайна тенденция за намаляване на доходите като трудово възнаграждение, особено в частния сектор и стабилизиране на доходите в държавните и монополните-комунални сектори. Като пример за стабилизиране на доходите Николай Илчев посочи сектор "Образование", като подчерта, че това стабилизиране е последица от политиката на "лошата Тройна коалиция с въвеждането на делегираните бюджети, които доведоха до едно достойно заплащане на учителския и педагогически труд.".
"Една година след началото на управлението на настоящия кмет и неговия екип с 8% са се увеличили разходите за т. нар. "външни услуги". По думите му средногодишно външните услуги струват на общинската хазна между 10 и 12 млн. лв. или разходът на Общината е увеличен средно с между 800 хиляди и 1 млн. лева, сигнализира общинският съветник от БСП.
"Къде са парите на Общината?", питат социалистите. "Нужно ли беше още с първата обществена поръчка като възложител кмета да зададе изработването на структурата на Община Велико Търново, която ни струваше като данъкоплатци 49 600 лева, с цел извършване на някаква "административна реформа", като пример дадохме съседна Община, в която за същата услуга са платени 400 лева.", каза в отчета Николай Илчев.
Според ръководителя на групата на социалистите в Ообщинския съвет Валентин Ламбев, на кмета и неговия екип им липсва дългосрочна визия за устойчиво развитие. Той им даде "критична и незадоволителна" оценка за работата. Според него те дават приоритет на PR-a и личната реклама, а основните проблеми стоят.
Ламбев отчете и друг дефицит - даде за пример проектите за рехабилитация на ВиК-мрежите в Килифарево и Дебелец, с прогнозни бюджети от 50 млн. Реализирането на проекта в Дебелец няма да се случи, а за Килифарево е предвиден да стане през 2015 г., поясни съветникът. Той обърна внимание и върху неефективно изразходената целева субсидия за 2012 г.:
"Нашата Община е "фаворит" при получаването на допълнителни пари, в размер на 70 млн. лева. По данни на Министерство на финансите за 2012 г. получената допълнителна целева субсидия, отделно от общинския бюджет, е 2,1 млн. лева. Тези допълнителни средства не бяха усетени по никакъв начин или ефективно разходени за някои належащи проблеми, за които не бяха осигурени пари. За ремонт и възстановяване на улици за 37 населени места са отпуснати 360 хил. лева, а само за града Велико Търново целевата субсидия е 1,5 млн. лева."
Сред нерешените проблеми стои въпросът с Общия устройствен план и със Старото военно училище, обърна внимание Ламбев.
От името на колегите си социалисти той посочи, че повече внимание трябва да се обърне на малките и средните предприятия, за да се засили общинската икономика; по-умело да се планират приходите и оптимизират разходите.
През първата година от мандата си общинските съветници от групата на БСП са внесли 10 питания, провели са 7 приемни за два месеца и са подготвили още три в първия месец на новата година - Шемшево, Балван и Беляковец.
Основна политическа цел за социалистите от Велико Търново е спечелване на парламентарните избори догодина, обобщи в края на срещата областният лидер на БСП Марияна Бояджиева. Тя се похвали, че "столетницата" укрепва своите структури и се подмладява с нови кадри - 1/3 от членовете на новия общински партиен съвет са млади хора до 35 години. През тази година още 35 младежи, повечето от които на студентска възраст, са приети в редиците на БСП.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg