Вход | Регистрация

От БСП отправиха критики и препоръки към управлението на общината

Социалистите във Велико Търново оцениха досегашното двугодишно управление от мандата на Даниел Панов

От БСП отправиха критики и препоръки към управлението на общината
Снимка: Север.бг

Във връзка с представения миналата седмица отчет на кмета на Община Велико Търново за първите две години от управлението си, от местната структура на БСП отправиха някои критики и препоръки. Оценката на постигнатото по Програмата за управление на Община Велико Търново за периода 2011 – 2013 г. на социалистите в старата столица е озаглавена "Управление на обещанията или управление на решенията?".

"Като коректив на кмета и администрацията настояваме за максимална публичност на взетите решения", заяви областният председател на БСП Валентин Ламбев и подчерта, че общинските съветници от партията оценяват положително направеното до момента, благодарение на усилията на кмета, местната администрация, общинския съвет и гражданите. Но в същото време те критикуват дейността на кмета по стратегическите проблеми на общината и настояват за изпълнение на основни приоритети и ангажименти от мандатната му програма.

Друга част от успешно реализираните задачи според социалистите са - течащата в момента реконструкция на Комплексния онкологичен център; Мултимедийният посетителски център "Царевград-Търнов”; разработени нови туристически маршрути; летния оперен фестивал "Сцена на вековете".

По думите на Ламбев работата по важни за града проекти изостава. Сред тях е ремонтът в района на Старото военно училище, в рамките на проекта за подобряване ВиК инфраструктурата на Велико Търново. По договор ремонтът е трябвало да приключи на 13 ноември тази година, а той продължава, за което Общината е в съществено неизпълнение на договорните си отношения на проекта и е застрашена от тежки санкции, след посещението на одитен комитет.

От партийната структура на БСП във Велико Търново са на мнение, че липсва прозрачност в процедурите, провеждани от Общината по обществените поръчки, и няма контрол в изразходването на публичните средства, които са в средногодишен размер от 13 милиона лева, без да се включват средствата по европроектите. Освен това голяма част от провежданите от Общината обществени поръчки се прекратяват от кмета по различни причини и се връщат в начална фаза.

Сред останалите критики към досегашното управление на Даниел Панов от страна на БСП са липсата на мерки за подкрепа на бизнеса и инвеститорите във Велико Търново; липса на  разработена съвременна методика за определяне на такса смет на база генерираните отпадъци, която би подпомогнала сериозно бизнеса; липса на обособени места в селищата от общината за продажба на местна продукция; липса на ефективна система за управление на общинската недвижима собственост; част от публичните средства не се разходват ефективно.

По отношение на инфраструктурата от БСП отчетоха като положителни - ремонта на пътя Арбанаси – Шереметя и част от основните улици и тротоарни настилки, подмяната на настилката на Самоводската чаршия, реновирането на Летния театър и въвеждането на мерки за енергийна ефективност в училища и детски градини в старата столица. Но не се обръща голямо внимание на инфраструктурата на останалите населени места в общината. Все още не е изготвена нова транспортна схема и генерален план за организация на движението във Велико Търново.

Според Валентин Ламбев се очаква догодина изграждането на депото за твърди битови отпадъци край село Шереметя да се превърне в сериозен проблем за Общината. Сдружението на шестте общини (Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Стражица, Златарица и Елена) се бави с избор на изпълнител заради незаконно заложени изисквания към кандидатите в условията на обществената поръчка. Възможно е да се изпусне срокът за реализация на проекта, което би довело до сериозни финансови загуби, както и повишаване таксата смет за жителите на шестте общини.

Сред останалите неизпълнени ангажименти на градоначалника на Велико Търново от БСП посочват още - изграждане на приют за бездомни животни; изграждане на лифт от Трапезица до Арбанаси; липса на функциониращи обществени тоалетни в града; интегриран план за градско възстановяване и развитие.

Ламбев коментира, че изготвеният Интегриран план за градско развитие със срок 2014 г. е върнат от Министерството на регионалното развитие за отстраняване на съществени несъответствия  и забележки и трябва да се пренапише Според него в него трябва да се направи ново приоритизиране на включените проекти, съобразно бъдещото развитие на общината през следващите 25 години.

Социалистическата организация в града отправят осем препоръки към кметския екип - активно да взаимодейства с бизнеса; да инициира и реализират пакети от мерки за целенасочено подпомагане на малките и средните предприятия; да се ускори съвременният проект за нов градски център върху терена на старото военно училище; да се въведе обещаната нова система за изчисляване на такса смет на база количество отпадък; кметът да възложи основна преработка на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие и незабавно да започне разработване на генерален план за организация на движението и на стратегия за развитие на старита част на града.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар