Вход | Регистрация

Петър Москов: Има алтернатива на статуквото

„Пет политически сили формират Реформаторския блок в тясно единство с НПО и представители на гражданското общество“, заяви заместник-председателят на ДСБ

Петър Москов: Има алтернатива на статуквото
radiovelikotarnovo.com

"Лъжа е, че няма алтернатива на това статукво. Искрено вярваме, че има и тя е в това, което ние нарекохме "Реформаторски блок". Това каза пред медии заместник-председателят на ДСБ Петър Москов. Той бе във Велико Търново по повод поредицата от срещи на Националното ръководство с организациите им от региона, с цел обсъждане курса на политика на ДСБ, на характеристиките и целите на Реформаторския блок.

По думите на Москов, в голяма част от градовете, срещите са посрещнати с разбиране.Той обясни, че целта е не да се търсят разликите, а да се даде възможност за обединение, което да се противопостави.

Зам.-председателят на ДСБ коментира, че и управлението на ГЕРБ, и сегашното управление на БСП са лоши управления, защото не се основават на демократични практики, защото нямат за цел да демократизират държавата, защото не могат да дадат единен обществен път и една цел на нацията.

Пет са политическите сили, които формират "Реформаторски бок" - ДСБ, Движение "България на гражданите", партия "Синьо единство", ПП "Зелените" и партия "Свобода и достойнство". "Това в тясно единство с десетки НПО и представители на гражданското общество е и ще се превръща във все по-силна електорална алтернатива. ", заяви Москов.

Според думите му те ще вървят заедно с всички - от най-странните хора на улицата до академиците в университета, които искат модерна общност; държава, отделена от мафията и ясно поставени цели пред цялата нация.

Той изрази категорично мнение, че трябва да има незабавна оставка на правителството, защото "смисълът на политиката е хората да не са на улицата и да протестират" и допълни, че затова има партии, парламент и управление. И задачата им е да решава конфликтите на "една плоскост".

"Вече повече от месец десетки хиляди хора са на улицата, а социологическите агенции показват, че между 65 и 85% от българите подкрепят целите на протестите – оставка на правителството и предсрочни избори. Никой не може да се прави, че не чува, защото това задълбочава и носи неимоверни рани на тъканта на обществото.", каза Москов.

Той се обяви "за продължаване всички заедно напред - и тези, които са в парламента, и тези, които са навън и протестират, за да не се премине граница, която след това трудно ще ни върне обратно като общност".

Според Москов, технически е възможно изборите да бъдат в края на септември, "за да можем да формираме много нова жива тъкан между представители на гражданското общество и партии в реформаторския блок и да се изправим в една мощна фаланга на тези избори".

Обявени бяха три общи документа на Реформаторския блок. Първият касае начина за излизане от кризата, в който "ние казваме какво трябва да се случи. Незабавно деклариране на правителството, че ще подаде оставка в срок от един месец, всички от политическите партии в този парламент да декларират отказ от приемане на следващ мандат в рамките на това Народно събрание, времето до разпускането му да се използва за промени в Изборния кодекс и президентът да назначи предсрочни избори. Това е пътят и планът за излизане от кризата на Реформаторския блок. А планът "Орешарски" го чуват само някакви хора вътре в Парламента."

Вторият документ е свързан с конкретните промени в Изборния кодекс, които "не ние, а обществото иска. Той е изработен точно по начина, по който искаме да функционира политиката – не като пирамида, в която някакъв партие лидер взима някакво решение, а като мрежа между политически партии, организации, граждани с визия и мнения по въпроса."

Документът е изработен върху три основни философски приоритета, обясни заместник-председателят на ДСБ, а именно: промените в избирателния кодекс трябва да бъдат свързани с достатъчна степен на гаранция срещу корпоративния и купения вот; деполитизация и професионализация на изборната администрация и със силно увеличена възможност за мажоритарен избор от гражданите.

"Реформаторите" са внесли предложения за изменения и допълнение на Изборния кодекс с конкретни текстове. Те касаят избора на ЦИК; падане на прага за регистрация на Инициативни комитети на определени мажоритарни кандидати от 3% на 1%; въвеждане на задължителен преференциален вот като условие, че си гласувал "За да гласуваш за определена политическа сила, ти трябва да си гласувал за конкретен нейн представител в листата, който ти си си избрал", поясни Москов.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN