Вход | Регистрация

Реформаторският блок: "Искаме си държавата"

От формацията се обявиха за алтернатива на сегашното управление

Реформаторският блок: "Искаме си държавата"
Снимка: Север.бг

Искаме си държавата и тя да се върне на гражданите. Това е желанието на общинските председатели и представители на партии и организации от Великотърновска област, които влизат в Реформаторския блок. Това са пет формации - "Демократи за силна България" /ДСБ/, "България на гражданите", "Синьо единство", "Зелените" и "Свобода и достойнство". Исканията следват и централното обединение.

"Предприемаме активна работа по това, да се търсят алтернативи на сегашното управление, защото не е подкрепено от голяма част от българските граждани. Има ясна разделителна линия в парламента и извън него. Всички дясно мислещи хора нямат представителство в него. Всеки 6 от 10 граждани не са представени в НС. Събитията и безпрецедентната политическа криза говорят за една реална промяна, а тя е свързана с нови избори. Смятам, че тези пет партии можем да си подадеем ръка и да направим реална политика заедно", заяви днес Мария Илчева от партията на Меглена Кунева.

Според д-р Мавроди Кайленски от ДСБ на гражданите трябва да се даде алтернатива и това е Реформаторският блок.

"Защото сега България е на мафията, олигархията, а не на гражданите. Тук сме, за да представим на хората алтернатива, експертна, морална, готова да управлява България в името на гражданите", допълни той.

"Избори веднага", обяви и Сергей Добрев, член на националното ръководство на ДСБ. .

"Не казваме - хвърлят си оставката и отиваме на избори. Технологичният срок е най-малко три месеца. Парламентът може да продължи да работи и ако иска да направи нов или да промени Избирателния кодекс. И не е вярно, че новите избори биха преповторили сегашното статукво, повтаряно като мантра от някои, като БСП и ДПС. Размахват като плашило ГЕРБ. Нас не ни е страх от ГЕРБ", каза още Добрев.

Първата инициатива на Реформаторския блок във Велико Търново е в защита на Хуманитарна гимназия в града. Неговите представители твърдо застават зад хората, които протестираха против закриването на 130-годишното училище. Специалистите предлагат сериозен експертен разговор с представители на Общината, защото знаят, че проблемът съществува от начало 2011 година, когато с писмо от шефа на Регионалния инспекторат по образование Розалия Личева е уведомила за ниския брой ученици.

"Целенасоченото закриване на гимназията не е от днес. Тогавашният кмет, през 2011 г., отказа закриването й, защото съществуването на училище не може да бъде инцидентно за година, трябва да има цялостна визия. Има механизми за излизане от ситуацията. Не са непоправими нещата. Но не може да оставиш корабът да потъне и да питаш после защо. Вина си носи работодателя", поясни Румяна Йорданова, координатор в региона на "Синьо единство" и бивш шеф на отдел "Образование и култура" в Община Велико Търново. Тя припомни в този казус може да се намеси Областният съвет по образователна политика към областния управител.

От Реформаторския блок ще искат и анализ на финансовото състояние на Община Велико Търново. Форматът остава отворен и за други политически сили и формирования, както и НПО-та.

Междувременно стана ясно, че на днешната общинска сесия във Велико Търново местният ОбС гласува "за" съществуването на Хуманитарна гимназия. С 32 гласа "против" и два "въздържал се" съветници отхвърлиха предложението на администрацията да бъде закрито училището. За да продължи работа, то ще бъде дофинансирано със средства от общинския бюджет.

Закриването на гимназията бе предложено, защото липсваха ученици. Те са само 47, разпределени в три класа - IX, XI и XII. Невъзможността училището да се издържа финансово бе другата причина за предложението за закриване на школото. 

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар