Вход | Регистрация

„Глаголически ренесанс” – възродена писменост в картини

Експозицията представя най-древната славянска азбука в различна светлина

„Глаголически ренесанс” – възродена писменост в картини
Снимка: Север.бг

На 21 март за поредна вечер Изложбени зали "Рафаел Михайлов” привлякоха вниманието на великотърновци с интригуващата изложба "Глаголически ренесанс”.

Изложбата включва картини на 36 художници от целия свят, изразили виждането си за глаголическата азбука върху платно, и е представена за първи път през 2009 г. в гр. Задар, Хърватия. Идеята за нейното осъществяване принадлежи на задарската художествена организация "Ядертина”, чийто ръководител е българинът Константин Костов, самият той художник и жител на гр. Задар от 45 години.

Замислената в две части изложба започна в 17.00 ч., а нейни почетни гости бяха първият секретар на посолството на Р. Хърватия в България и заместник-кметът на гр. Задар.

В първата част на откриването се представиха вокална формация "Дриймс” от Велико Търново и вокална група "Баруфа” (в превод: "гюрултия”) от гр. Задар. Забележителните певчески способности на младите изпълнители бяха доказани с акапелни изпълнения на български и хърватски песни с фолклорни мотиви.

Певиците от Хърватия предизвикаха искрено възхищение и забавление със своя талант и закачливи напеви.

След тях на импровизираната сцена изнесе вокално балетно изпълнение Николина Долфиш, също от Хърватия.

В официалната втора част на откриването на изложбата се изказаха г-н Константин Костов и заместник-кметът на община Велико Търново – д-р Иво Найденов. Те изразиха своята радост от настоящото събитие, както и надежда за още много бъдещи сътрудничества. В знак на побратимяването между градовете Велико Търново и Задар художествената организация "Ядертина” дари на старопрестолния град 40-метрово платно със символното наименование "Глаголическа вратовръзка”, което е изложено срещу сградата на кметството.

След приветствията и размяната на подаръци гостите бяха поканени да разгледат картинната изложба.

Художественият проект "Глаголически ренесанс”, както подсказва заглавието му, цели възраждането на спомена за значението и ролята, които изиграва глаголицата в процеса на развитие на всички славянски народи. Художественото изражение на първата славянска азбука, създадена от Константин-Кирил Философ, ни отправя посланието, че писмеността и културното наследство са проводник на най-значимите идеи и надличностно развитие.

Станимира Колева, Север.бг



Източник: Sever.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар