Вход | Регистрация

"Да научим повече": Oбразователно дело в Златарица отброява две столетия

"Да научим повече": Oбразователно дело в Златарица отброява две столетия

СОУ "Св. св. Кирил и Методий" в Златарица пази историята на просветното дело в балканския край в специално създаден информационен кът от вещи и предмети от училищния живот. С помощта на дългогодишния учител по история Петър Влахов ще ви запознаем с двувековната история на първото училище в района.

По времето на Възраждането училището в Златарица е наричано малката Даскалоливница, аналог на Даскалоливницата в Елена. Голям брой възрожденски учители, известни в българската история, са родени в Златарица. Един от тях е Никола Златарски - учител в първото българско взаимоучително училище в старата столица Търново. Бил е дългогодишен секретар на търновската градска община и един от основните двигатели на борбите срещу гръцкото духовенство.

Килийното училище в Златарица, което е първото в района, е създадено през далечната 1812 година. Доказателство за това е документ за създаването му, който се съхранява в Държавния архив във Велико Търново. През есента преди 201 години училището е заработило в частен дом, който днес не съществува.

1085832

По-късно, през 1860 година, е създадено класното училище. То е построено по инициатива на видния възрожденец Пенчо Вакъвчиев. Днес неговият гроб е в църковния двор, в близост до днешната сграда на Златаришката гимназия. Първият учител в класното училище е Радко Радославов, който пренася методите на Еленската даскалоливница в града. По-късно се присъединява и неговият брат Минко Радославов.

През 1892 година започва строежът на новата училищна сграда на училището в Златарица, поради нарастващия брой на децата. Строежът продължава 10 години и за него съществен принос имат парите на златаришките градинари и гурбетчии. Школото е строено от уста Георги, най-добрият ученик на майстор Колю Фичето. Талантливият ученик на самоукия майстор е съградил над 30 училища и повече от 120 църкви, мостове, частни къщи.

Училището бързо усвоява работата по нови и съвременни методи. Често пъти в началото на XX век в прогимназията, школото е посещавано от високопоставени управници. В задължителната образователна програма влизат природните науки, включително физика и химия. Учителите носят помагала по точните науки, от които преподават. Дори по време на войните за национално освобождение училището е работило с голям капацитет, въпреки че много от учителите са били мобилизирани на фронта.

Двуетажната сграда скоро не успява да задоволи потребностите на златаришките ученици. Част от тях биват настанени в новата сграда, други усвояват науките в класното училище. През 1934 година се строи ново начално училище, където днес се помещава Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство. В периода 1943-1944 година в Златарица се открива първата гимназия.

През 1969 година започва строежът на съвременното СОУ "Св. св. Кирил и Методий" като разширение на школото от 1902 година. През есента на 2008 година, по проект на "Регионално развитие", се прави основен ремонт с енергийна ефективност и саниране на гимназията. С подмяната на дограми, топлоизолация, нова отоплителна инсталация, покрив, подови настилки и санитарни възли училището придобива европейски вид.

2c6416d2-9ab4-42ce-7b35-28ed1039f9df

Стари, пожълтели от времето учителски книги, сборници, помагала и дневници са подредени в музейния кът във фоайето на училището и примамват да ги разлистиш, за да научиш нещо любопитно.

От книгата на учителите за учебната 1921/1922 година разбираме, че тогавашният главен учител Стоян Златев е получавал за труда си средна месечна заплата от 1 579 лева и 80 стотинки. Възнаграждението на младшия учител с преподавателски стаж от две-три години е 579 лева.

В специални книги, подобни на днешните лични ученически картони, могат да се видят успехите на учениците през 1901 година. Интерес предизвикват и запазените списания "Просвета" от началото на миналия век, с методически помагала за учителите, разработени уроци по различните предмети. Има и забавни карикатури, като тази на беден преподавател, който работи в кабинета си с капещ таван с разпънат чадър.

927c3c1d-fec5-2805-d7d3-27ac44f10e7f

От запазената протоколна книга за учебната 1955-1956 година  можем да разберем какви наказания са налагали на децата. Основната причина за намаляване на поведението е било тютюнопушенето. Класът се е повтарял при четири слаби бележки.

В периода на 20-те години на миналия век училището е било главно за района. С телеграф се е осъществявала връзката с външния свят, както и с подопечните школа в село Росно и началното училище в другия край на Златарица. Запазен е и номератор, обслужващ 10 абоната. Показани са телефонните апарати с вътрешно динамо, които били в употреба в периода до 20-те години на миналия век.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар