"Да научим повече": Таван "пази" спомени за комунизма
Снимка: Север.бг
Днешният 9 май е "натоварен" от ехото на две значими събития. Датата е свързана с края на Втората световна война в Европа и безусловната капитулация на хитлеристка Германия. Празнува се като Ден на победата. Актът за капитулацията е подписан в нощта на 8 срещу 9 май 1945 г., когато в Западна Европа и САЩ е все още 8 май, а в СССР и страните от Източна Европа - 9 май.
Сложен е краят на война, в която участват 61 държави, засегнато е пряко почти 80% от населението на земята. На териториите на 40 държави се водят военни действия. Загиват почти 57 милиона души.
Сред по-възрастното население у нас споменът за социализма предизвиква у тях известна доза носталгия. Ето защо днес решихме да ви представим един колекционер, който се опитва да събере следите на това време. В таванското помещение на великотърновеца Николай Колев помещава, може би най-богата в България, колекция от символи на комунизма.
Николай Колев е завършил история във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", от дълги години работи в Регионалната библиотека "П. Р. Славейков". Идеята да превърне таванската си стая в уникален музей на комунизма не е носталгията. Тя се появила през студентските му години, когато в таванското помещение редовно се събирали с приятели и състуденти. Разисквали се всякакви теми, като водеща, разбира се, била историята.
Станало традиция всеки един от постоянните посетители да носи със себе си различни стари предмети и вещи от онова време, които оставял при стопанина. Така таванът на Николай Колев се превръща в "Червения таван” и от 1996 година насам е побрал хиляди комунистически експонати.
По стените са окачени портретите на Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Митко Палаузов, Че Гевара, Георги Димитров, Вълко Червенков, Тодор Живков, Брежнев и т.н. Могат да се видят също и множество гипсови или бронзови бюстове.
Освен портрети по стените има различни знамена, табели с култови соцлозунги, стари имена на улици и заводи.
Преобладават книгите със социалистическа литература, сред които томове с "мъдрите" речи на Тодор Живков и тезисите от партийните конгреси, творби на Сталин. Те заемат голяма част от колекцията и спокойно могат да запълнят вече цял библиотечен шкаф.
"Те най-добре ни разкриват онзи отминал строй с описаните и заснети картини на всенароден подем и колосални строителни площадки. Засмени чавдарчета, пионери и комсомолци, затичани към "светлото бъдеще", категоричен е Николай.
Могат да се видят и стари радиоапарати, радиоточки, транзистори, грамофони и румънски чаши със зодии. Наредени са няколко бутилки от водки "Сталин”, "Енвер Ходжа” и "Пекинска скоросмъртница”. До тях пък са подредени няколко парфюма "Вечерная Москва”, "Сирень” и сапуни "Камбана”. Картината се допълва и от два оригинални самовара за чай.
Сред най-ценните предмети в своята колекция, търновецът показва един портрет на Георги Димитров и Васил Коларов, рисуван през втората половина на 40-те години на ХХ век, доста извън наложения по-късно партиен канон и ги показва със всичките им физически недостатъци. Любопитство предизвиква и една ваза, подарък от виетнамския народ, направена от гилзата на снаряд, изстрелян срещу американския агресор.
"Може би е лошо, че все още не съм се превърнал в "Индиана Джоунс на комунистическия артефакт", но както биха казали колегите археолози, намирането на предмети за музея е черна работа, свързана с ровене по мазета, тавани и прашни ъгли. Принципно аз не се притеснявам да прибера всеки един ценен предмет, захвърлен дори в кофата за смет", с усмивка на лице споделя следотърсачът ма комунизъм.
Според Николай появата и развитието на комунизма е интересно и любопитно и този период не трябва да се отрича тотално или да се величае. Той е на мнение, че народопсихолозите и политолозите често, за по-голяма яснота, се мъчат да обяснят процесите, които протичат в съвременното българско общество, с клишираната дума "носталгия", но всъщност проблематиката е многопластова и сложна.
Николай Колев иска да превърне импровизирания си музей на комунизма във функциониращ такъв, както в Златна Прага. Това би било интересно и полезно не само за чужденците, но и за най-младите българи, родени в годините на демокрацията и непознаващи онова не чак толкова далечно минало.
Може да посетите виртуално таванското помещение на Николай Колев в нашата галерия със снимки тук.
Днес се отбелязва и Денят на Европа. И за да сме исторически коректни, трябва да кажем, че без Деня на победата над хитлеро-фашизма Европа нямаше да е такава, каквато я познаваме.