Вход | Регистрация

"Живи" мартеници майсторят търновски баби

"Живи" мартеници майсторят търновски баби

Вече 24 години дамите от клуб по битова култура към читалище "Надежда" във Велико Търново правят мартенска изложба-базар.

Ръчно изработените червено-бели символи за здраве красят за поредна година входа на регионалната библиотека "П.Р.Славейков". Възрастните дами Петя Корфонозова, Мария Петкова, Иванка Стоянова, Мария Чертоянова и Славка Личева с усмивка посрещат всеки желаещ да закупи от техните изработки. Тази година с тях се представя с плетени бижута и Надежда Кула, бесарабска българска.

"Мартениците са типично български, ръчно изработени. Пипнато, усукано, сложено и подредено. Новото при мен е използването и на домашна вълнена прежда, предена. Колежката е използвала "жива" вълна, непредена. Всички са много красиви. Най-предпочитани са Пижо и Пенда, пискюлите и гривните. За мен това е хоби и удоволствие, да доставям радост на хората", обяснява Петя Корфонозова, която заедно с другите дами от клуба започват изработването на мартениците няколко месеца преди 1 март.

1201677

Сред украсите от червено-белите усукани конци могат да се видят всякакви форми - розички, топки, цветя. Сред тях има и изработени от "жива" вълна и от цветя. И макар, че са изсушени, те са толкова красиви, че кошничката, в която са подредени изглежда много свежа.

Тези мартенички, които не се продадат остават за другата година или биват подарявани. Но старите модели винаги се пазят. Защото не се знае в кой момент ще потрябват отново, казват възрастните жени. Така станало с плетените на една кука преди десетина години гривни. Сега отново ги "възраждат".

Пазите ли си първата мартеница, с която сте участвали в изложбата, от преди 24 години, питам Петя Корфонозова. А тя отговаря.

1201675

"Да. Навремето имаше един, единствен магазин на Съюза на българските художници. На витрината имаше мартеници - "Болярка", се казваха. Това бе едно момиченце, с коронка и пайети. Тогава започнахме и ние да ги изработваме. Както и типичните Пижо и Пенда, и пискюлите".

Навремето изложбите на дамите са били организирани в малкия салон на читалище "Надежда". Постепенно се местят към изложбени зали, а от няколко години - само в библиотеката. През всичките години те са дарявали мартеници на децата от помощно училище "Теодосий Търновски", Дом за стари хора, Дома за деца лишени от родителски грижи в Дебелец.

Въпреки модерните времена, традиционното си остава като търсене, усмихват се дамите от клуба, чиито членове са около 20 са жени.

Освен с мартенска изложба, те активно участват в културния живот на Велико Търново. С плетива, украшения и кулинарни изкушения организират Коледни и Великденски изложения, участват и в програмата за празника на старата столица 22 март.

1201676

Повече снимки може да разгледате в НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар