"Задави се Меца" по Ран Босилек усмихна малки и големи
Снимка: Север.бг
Героите на Ран Босилек от приказката "Задави се Меца" оживяха в съботната сутрин на сцената на Народно читалище "Искра" във Велико Търново. Актьорите на Държавен куклен театър - Търговище, Христо Златанов, София Иванова и Мария Костова, разказаха вълнуващата и поучителна история на лакомата Меца, която се задави с една кост и как горските животни Кума Лиса, Вълчо и Щърка се опитаха да й помогнат.
Драматизацията на приказката е на Дарин Петков, директор на ДКТ - Стара Загора, сценографията и куклите са дело на арх. Иван Цонев, а музикалното оформление - на Светла Василева.
След спектакъла се срещнахме с усмихнатите "виновници" за театралната магия, изпълнила залата и привлякла вниманието на децата и техните по големи придружители.
От колко време играете спектакъла?
Мария Костова: От доста време и трябва да кажа, че много се харесва. Винаги с удоволствие го играем и децата са възхитени, а и не само те.
Христо Златанов: Имаме повече от 190 представления. Той е компактен и е направен така, че да може да се играе на сцена и в детската градина.
София Иванова: Разбира се, предимството на играта на сцена е, че там участват всички магии - осветление (което прави най-голямата магия в пиесата), озвучение. Но ние посещаваме и детските градини, защото децата имат нужда от всякакъв вид изкуство.
Достатъчни ли са куклените театри в България?
Христо Златанов: Благодаря за този въпрос. Във всеки областен град е задължително да има професионален куклен театър. Защото кукленият театър е училище за публиката на големия театър. Когато едно дете редовно посещава куклен спектакъл, то не може да не придобие навика и като голям човек да ходи. То вече е "заразено" и има нужда от изкуство.
София Иванова: Кукленият театър естетически изгражда малкия зрител и го подготвя за големия театър. Идеята на този театър е като цяло да възпитава.
Държавата достатъчно ли грижи полага за вас?
Христо Златанов: Категорично не. Ние в момента, честно казано, извинете ме за израза, ловим маймуни с трици. И Слава Богу, че успешно ги ловим все още. Но докога ще е това, не знам.
Мария Костова: Има театри, които не играят толкова много, нямат такива мобилни пиеси като нашите, например. И имат проблеми.
София Иванова: Много зависи от политиката на ръководството на театъра. Ние сме късметлии, че имаме един много мислещ и идеен ръководител - Ивайло Марков, който не занемарява актьорите си и целият състав играе.
Мария Костова: Нашият директор, той е и режисьор, много често поставя пиеса без да вземе и стотинка, което е в полза на театъра и на актъорите.
Христо Златанов: Една хубава пиеса излиза някъде към 15 хиляди лева. А ние ги пестим тези пари.
Какво повече ви харесва да играете - класически произведения или такива на нови автори?
София Иванова: Зависи от това, в какви ръце е попаднала драматургията на произведението.
Христо Златанов: Приказките са си класика.
Мария: Хубаво е да играеш в разлини спектакли, защото така се обогатяваш. Но децата предпочитат класическите приказки.
Какво дава кукленият театър на детето?
София Иванова: Театърът му дава4 и свободата да мисли, да разсъждава и да се включва активно, ако то пожелае.
Христо Златанов: Убеден съм, че след този спектакъл повечето деца са се запитали как ядат, мляскат ли. Зависи какво са гледали, но театърът кара децата да се замислят за някакви неща.
Има ли разлика в кукления театър преди и този сега?
София Иванова: Разликата е огромна. Преди актьорът е бил зад параван, невидим за децата. Днес се налага живото му присъствие. Един актьор може да изиграе много добре драматична роля, но е трудно да се даде живот на този неодушовен предмет - куклата. Много по-сложна е работата на кукловода, отколкото на драматичния актьор. Днес актьорът да има пряко въздействие върху децата, те го виждат и водят диалог с него.
Водят ли родителите децата си на куклен театър?
Христо Златанов: Хората нямат пари, те са бедни. Много им е трудно. Ние в Търговище сме намалили билета до минимум, за да могат да идват и гледат.
София Иванова: Но има и родители, които от нищо не се лишават, но могат да лишат детето си от едно удоволствие. Всичко опира до интелекта и възпитанието. Един родител, който иска детето му да върви в такт с всичко, винаги намира начин.
Какви са новите заглавия в афиша на ДКТ - Търговище през този сезон?
София Иванова: Претоварена ни е програмата. Всички сме заети, но така е направен репертоарът, че да няма преуморяване, а винаги да има готова продукция. Последните ни премиери са "Таласъмът Тропалан" на Тодор Вълов, "Звездичко" на режисьора Николай Бояджиев, "Умник Гюро" по Елин Пелин.
Ако не сте завели детето си на куклен театър тази събота, направете го следващата събота (9 ноември), когато на сцената на НЧ "Искра" актьорите на Държавен куклен театър - Ямбол ще представят "Червената шапчица".
Разгледайте снимки от "Задави се Меца" в нашата фотогалерия тук.