Вход | Регистрация

"Картала" - кварталът на богатите

"Картала" - кварталът на богатите
Квартал "Картала" във Велико Търново
Снимка: Север.бг


Орловий връх. Той мълчаливо
в небето стърчи и пустей.
На негово теме плешиво
трап мръсен от векове зей.


От векове жилище смрадно
на гнусни влечуги и змий
отровни, свърталище гадно
на люти ехидни, скорпий.


Овчарят не смей там да иде
и звяра край него трепти,
орелът когато го види,
по-горе се дига, лети.


И в таз яма, зъминска бездна,
главата на Юда бухнa
и вече оттам не излезна:
при трупа безглави легна.

/част от поемата ”Жидов гроб”, Иван Вазов/


На запад от историческия хълм Царевец се издига ридът Картал баир /от турски език - Орлов връх/, запазил наименованието си до днес като "Картала”. Това е един от най-младите великотърновски квартали, чието застрояване започва в началото на 80-те години на миналия век.

Местна легенда свързва "Картала” с падането на Търново под турска власт през 1393 г. и разказва, че именно тук се намира гробът на предателя, наричан Жидов гроб, отворил крепостните порти на Царевец за турската войска. След като евреинът предал ключовете от крепостните врати на враговете, се явил пред сина на султан Баязид Сюлейман Челеби, за да търси награда за стореното. Турският паша обаче му се "отплатил”, нареждайки да го обезглавят, защото, който е предател веднъж, е предател цял живот.

Според преданието обезглавеното тяло на евреина хуква из търновските околности, за да си търси място за последен покой, а главата му тръгва да го търси. Намира го в дълбок трап, обиталище на змии, намиращ се на Картал баир, където само орлите се събирали. По време на турското робство всеки, посетил това място, хвърлял камък в трапа, проклинайки предателя. Тази история се предавала от уста на уста и дори става част от книгата на писателя Иван Вазов "Легенди при Царевец”.

Днес това "свърталище гадно на люти ехидни” е сред най-желаните места за живеене във Велико Търново, определено чрез анкета на Общината и от скромно проучване на Север.бг за мнението на живущи в този квартал. Безспорно плюсовете на "Картала” са преобладаващото ниско, ново строителство на жилищните сгради, наличието на вече два парка за отмора и игра, както и близостта му до гора и неизцяло цивилизована природа. Жителите тук се чувстват сигурни и спокойни, за което са от значение големият брой полицейски служители, живущи в района, а също и чистият въздух и липса на интензивен градски шум.

Всичко това заедно с факта, че кварталът се намира на 15-ина минути пеша от центъра на града /в посока надолу по стълбите, за нагоре е нужно повечко време/, го правят предпочитано място за живеене. Оттук тръгва екопътека за Преображенския манастир, минаваща край небезизвестните Карталски водопади, където търновци често отмарят през топлите дни. За удобство на живущите има изградена детска градина, в строеж е и църква.

Монетата обаче винаги има две страни. Въпреки че "Картала” предлага нови блокове и еднофамилни къщи, има риск от презастрояване. Ако преди 15 години сте си купили просторен апартамент в 4-етажна кооперация, в чиято цена е включена и невероятна гледка към целия град, сега вероятно същата тази гледка е препродадена на съседите от отсрещния 6-етажен блок. Лежерните разходки в близката борова гора са с все повече ограничен маршрут заради прекомерен предприемачески нюх, а липсата на сериозна конкуренция сред хранителните магазини тук предопределя монополизма на една единствена търговска верига.

Засиленото строителство и заселване в района през последните години повишава нуждата от строеж на ясла и училище, както и да бъде подобрена ефективността на градския транспорт. Три градски линии обслужват тази част на града, но за съжаление последната им спирка се явява подножие на бързорастящия жилищен район, което принуждава тукашните жители да поддържат формата си с ежедневно ходене или пък да се доверят на таксита и личен транспорт.

"Картала” е най-високият жилищен район във Велико Търново и е с най-голям потенциал за разрастване. През последните няколко години точно този потенциал стана гореща тема на обсъждане в града и не само заради вече разработени устройствени планове, които предвиждат жилищно строителство в единствената останала гора на територията на града, въпреки че тя е включена в Натура 2000 и е част от дендрариум, разработен по Тодор-Живково време. Единствено от добрата воля на управляващите и от тяхната съвест зависи разумното оползотворяване на терена и минималното вмешателство в местната флора и фауна.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg






Докладвай за нередност в статията
Добави коментар