Вход | Регистрация

"Конфуций" отпразнува Китайската нова година

"Конфуций" отпразнува Китайската нова година
Снимка: Север.бг

Бъдете щастливи, успешни и богати.

Това пожела на своите гости, екипът на Институт "Конфуций" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" по повод настъпващата китайска Нова година.

Домакините отбелязаха празника за втора поредна година и с усмивка изпратиха Черната водна змия, и приветстваха Синия дървен кон, символ на 2014 г.

За повече от час гостите на тържеството се "отправиха" на пътешествие през времето и пространството, и се докоснаха до магията на Чуън дзие - китайската нова година. В програмата участваха студенти и деца, изучаващи китайски език, които пяха песни, разиграваха етюди, разказваха притчи и танцуваха. Бе показан и традиционен китайски танц от Мън Лин Ин.

Българка, посетила Китай, разказа за своите впечатления. Сред най-интересните й преживявания е опитването на традиционна китайска храна - сладолед с вкус на грах или на царевица, сладко месо, ориз или салати със захар. Тя сподели, че не трябва да се оставя бакшиш в заведение, защото това е обида, но може да се използват услугите на черно такси. Добре е и да се купуват лотарийни билети, защото по желание на всеки, цялата сума от спечелените пари или част от нея, отива за някой нуждаещ се в Китай.

1163937

На празника бе разиграна и томбола. Шестима гости си тръгнаха с традиционни китайски символи. А родените дами и господа, в годините 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002 г. получиха по чифт червени чорапи, защото така повелява традицията за 2014 г., с пожелания за късмет.

Бе показана и демонстрация по тайдзичюен, Ян стил. Чрез нея стана ясно, че "Който тренира формите, но не тренира вътрешните умения и енергията, на стари години ще бъде празен и нищо няма да е постигнал".

1163950

Накрая, всички гости разгледаха щандовете с традиционни китайски занаяти - изрязване на хартия, калиграфия, китайска живопис и опитаха от приготвените в местен китайски ресторант, китайски специалитети.

За година и три месеца от своето съществуване екипът на Институт "Конфуций" към ВТУ организира 15 големи мероприятия, 7 езикови групи по китайски език и две групи по тай чи. Над 20 студенти отиват на едногодишно обучение с пълна стипендия в Китайската народна република.

1163954

През декември 2013 г, от централата на Хан Бан е получена нова субсидия в размер на 107 000 долара.

През 2014 г. ще се честват 10 години от създаването на проекта Институт "Конфуций", а на 1 октомври - 65 години от основаването на Китайската народна република и 65 от основаването на българо-китайските дипломатически отношения.

За тези 10 години в света са създадени над 400 Института и над 500 класа "Конфуций".

Директор на Институт "Конфуций" във Велико Търново е гл. ас. д-р Искра Мандова и проф. Ли Сяокуей.

Китайската нова година - Чуън дзие или още Пролетният фестивал е един от най-големите и светли празници в Китай. Това е празник, когато цялото семейство се събира и заедно украсяват домовете си в червено, приготвят традиционните дзяодзъ и дзундзъ - пелмени и оризови топки, разменят си хунбао - червени пликове с пари, пускат фойерверки и фенери, за да бъде следващата година изобилна, здрава и богата. Корените на този празник се крият някъде много назад през вековете.

1163942

Една древна легенда разказва, че някога много много отдавна в планините живеело чудовището Ниен, когато огладнеело, то слизало в селото и нападало хората. Мнозина се опитвали да го пронижат със стрели и да спасят селото, но усилията им били напразни. Докато едни ден Ниен избягал от затвора си и се запътил отново към селото, за да си отмъсти на хората.

Като разбрали, селяните започнали да търсят начин да се спасят. Някой се сетил, че Ниен се страхува от червения цвят и от шума. Всички боядисали домовете си в червено. Скоро Ниен се появил в селото. Но където и да отидел, посрещали го червени стени и шум. Ниен избягал в планините и никога повече не се върнал. Но хората продължили всяка година да посрещат шумно Чуън дзие, да украсяват домовете си в червено и да гонят чудовището с червени ленти.

1163986

Традиционната украса на Чуън дзие е знакът на щастието - обърнато "фу". Легендата разказва, че император Джу Юенджан от династията Мин обичал да се разхожда сред поданиците си, преоблечен като селянин. Веднъж дочул един човек да говори лошо за властта. Разгневил се и решил да убие провинилия се и цялата му семейство в навечерието на Нова година. За да запомни къщата му, императорът обърнал наопаки йероглифа за щастие "фу", окачен на портата.

Когато се прибрал в двореца, императорът разказал всичко на императрицата Ма. Тя решила да спаси семейството и заповядала всички хора да обърнат знаците за щастие "фу". Така войниците на императора не могли да открият къщата на провинилия се и семейството се спасило. Императорът се разгневил, но съпругата му обяснила, че всяко семейство желае щастието да дойде при него за Нова година, защото йероглифът "обръщам" - дао е омофон с йероглифа - "пристигам" - дао.

1163951

Императорът приел обяснението на жена си и заповядал от там насетне йероглифът да се закача обърнат.

В китайската традиция конят е символ на съобразителност, ум и проницателност - едно от най-интелигентните животни. А хората, родени под знака на коня са активни, весели и общителни.

Така че ни очаква една позитивна и мъдра година.

Повече снимки от събитието може да видите в нашата галерия.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар