Вход | Регистрация

"На Коледа с приятели от Германия" във Велико Търново

"На Коледа с приятели от Германия" във Велико Търново
Снимка: Север.бг

Коледа - най-дългоочакваното време от годината по цял свят.

Тогава и малки, и големи очакват подаръци, подготвят се с дни за празника и приготвят коледни сладки. Това е особено време пред годината, което винаги омагьосва всички.

Коледа е най-значимият семеен празник и в Германия. За Рождество се пекат домашни сладки и се изработва коледна украса. Още от началото на декември много улици вече изглеждат празнично. Подреждат се коледни базари, поставят се украсени елхи. Кулминацията на това е Бъдни вечер, когато семействата се събират около елхата да празнуват. Това обясни Матиас Денер, културният аташе на Федерална република Германия в България.

1133996

Той бе специален гост във Велико Търново "На Коледа с приятели от Германия" в парк "Марно поле". От своя страна домакините поднесоха празничен концерт с изпълнения на немски песни от ученици от Езикова гимназия - Йоана Колева и Пламена Солакова, вокално студио за поп и джаз пеене "Таланти" при читалище "Искра 1869", Вихрен Недялков и латино вечер с денс студио "Унбесо"

Бе организиран и кът за рисуване с пръсти за малчуганите. Бяха раздавани и информационни материали за туристическите обекти в Германия.

Денер се снима с председателя и зам.-председателя на великотърновския фен клуб на немския футболен клуб "Кайзерслаутерн" и с удоволствие показваше своето шалче, подарък от домакините.

Коледа в Германия:

Подготовката за Рождество от четири седмици, наречена Advent от латински със значение – "пришествие", е особено дълга за децата.  За да се подсладят дните им в очакване на Бъдни вечер, хората разообразявали Адвента с много традиции и обичаи. В наши дни на 1 декември децата получават Адвентен календар с 24 прозорчета, по едно прозорче до Коледа, зад които се крият иненади като картинки или шоколад.

Срещат се и по-разточителни календари като чувалчета, пълни с малки подаръци. 24-те прозорчета на календара маркират дните до Бъдни вечер, когато Германия традиционно се раздават подаръците – за разлика от повечето страни, където подаръци има едва на 25 декември.

Казват, че Адвентният венец бил въведен през 1839 година от евангелския теолог и педадгог Йохан Хинрих Вихерн /1808 г. – 1881 г./.

Според легендата Вихерн от Хамбург събрал няколко бедни деца и се пренесъл да живее в стара селска къща, където се грижел за тях. Тъй като по време на Адвента децата непрекъснато питали кога най-после ще дойде Коледа, той направил от старо колело на каруца дървен венец с 19 малки червени и четири големи бели свещи.

Всеки ден от Адвента запалвали по една малка свещ, а в неделите една голяма свещ, така че децата можели да отброяват дните до Рождество. В наши дни венецът обикновено се плете от елхови клони и се декорира с коледна украса и четири свещи. Всяка неделя през Адвента се запалва по една свещ като символ на това, че въпреки мрака, светлината, олицитворяваща живота и вярата се увеличава.

Традиционно в неделя семействата се събират да си побъбрят на топли напитки – пунш, чай, какао и сладки.

Вечерта на 5 декември или вечерта на самия Никулден децата оставят лъснатите си ботушки пред вратата и нетърпеливо чакат Николаус да ги напълни с лакомства, плодове и ядки.

В някои семейства той гостува лично с помощника си. Той отива при децата в епископски одежди, с дълга бяла брада, епископска шапка, жезъл и златна книга. Той чете от книгата похвали или порицания за децата и им раздава подаръци. Децата му благодарят със стихотворение или с песничка.

Преди Коледа почти няма център на германски град без коледно украсени щандове, в които се продават греяно вино и меденки. Само в големите градове по данни на Германската централа по туризъм има над 2500 коледни базари. Германците не могат да си представят това време без разходката из коледните базари, а за чужденците тя е част от туристическата програма.

Преди Коледа в Германия традиционно в семействата се пекат сладкиши. В зависимост от времето и сръчността, те се изрязват от разтопено тесто с различни формички или пък се оформят с ръце или шприц.

1133980

Поръсени с пудра захар, покрити с шоколадова или захарна глазура и най-отгоре с шоколадова или захарна глазура, а най-отгоре декорирани с многоцветни пръчици и перли или марципанови звезди, така и най-обикновенните маслени сладки носят настроение.

Много обичани в Германия са меденките по-големи кръгли или квадратни сладки със специални подправки. Особено известни са тези от Нюрнберг и Ахен. Сред много използваните подправки са канелата и анасонът. Бадемите са също неизменна част от предколедния период и почти задържителна съставка – цели или смлени, фирилани или на пръчици, те са неизменна част от мекия сладък вкус на бисквити, бадемки канелени звезди или медени сладки.

Времето около Рождество е и сезонът на марципана. Разказва се, че го измислил сладкар в годините на глада, когато освен бадеми и захар нямало друго под ръка. Но това е легендата: марципанът не идва от Любек, а от Ориента и то едва през Средновековието, пренесен от търговци през Венеция до Северна Германия. Днес обаче, особено марципанът от Любек е известенн далеч извън границите на града и е предпочитан подарък за празниците.

Важна част от Коледа е и коледния щолен, това е сладкиш от плътно тесто с мая и стафини, портокалови и лимонови корички. Особено известен е дрезденският щолен.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар