Вход | Регистрация

130 години от рождението на Борис Денев

На днешния ден, 7 февруари, през 1883 год. във Велико Търново е роден големият български художник Борис Денев. Израства в многолюдното семейство на рода Чоканови, в голяма и хубава къща, в подножието на Царевец.

След като завършва основно и гимназиално образование в родния си град, става учител в търновското село Иванча.

От 1910 до 1913 год. учи живопис в Мюнхен при проф.Лео фон Льоф, Кар фон Маар и Анжело Янг. Средства за обучението си самоукият художник набавя от продадените картини в първата си самостоятелна изложба  през 1909 г. в Рисувалното училище в София.

Взема участие в Блаканската война и Първата световна война. От 1914 до 1925 год. работи като военен художник в Министерството на войната. Рисува композиции с исторически и битови сюжети. Документалните рисунки, които прави на бойното поле по време на Първата световна война, са над 300.

Но през 1925 год. напуска длъжността на военен художник, понеже не искал да се обвързва прекалено с военната живопис и се насочва към пейзажа. Градовете Търново, Пловдив, Мелник са сред предпочитаните и любими сюжети.

Денев е назначен за учител в Първа мъжка гимназия в София, за да редактира издаваната от Министерството на народното просвещение детска литература. От 1931 год. се отдава на свободна практика. Получава от Българска академия на науката орден "Кирил и Методий".

На 1 ноември 1944 г. е арестуван и прекарва пет месеца в Софийския затвор и пет месеца в Дупнишкия лагер, без да бъде съден. Изключен е и от Съюза на българските художници (СБХ), а след освобождаването му е забранено да се занимава с рисуване.

Чак през 1956 г. Борис Денев е възстановен в СБХ, а през 1967 г. е напълно реабилитиран и удостоен със званието "Заслужил художник". Умира на 31 декември 1969 г. 15 години след смъртта му, дъщеря му Славка Денева завещава на СБХ не само семейната къща им на улица "Шипка" 18 в гр. София, но и повече от 900 картини и над 7000 рисунки.

Борис Денев е виден представител на българската пейзажна живопис. Романтичните му похвати при разкриване на природата не изключват реалистичното на начало на пейзажните му картини. Едни от най-ранните му платна са свързани с родния град: "Река Янтра под Царевец" (1912), "Улица в турската махала" (1911), "Джамия" (1911), "Зима в Пловдив" и др.

Днес по-голямата част от мащабното творчество на Борис Денев е собственост на най-големите български галерии. Някои от картините на автора са изложени в Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново, друга част от тях са в Националната художествена галерия в София.

130-годишнината от рождението на художника Борис Денев ще бъде отбелязана днес в РНБ "П. Р. Славейков", отдел "Изкуство" с радиопредаване и витрина.

 

Ако статията ви е харесала, присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар