Arbanassi Summer Music от 7 до 11 август
Фейсбук / Иван Църов
От днес до 11 август 2013 г. в Арбанаси ще се проведе четвъртото издание на Фестивала на класическата камерна музика Arbanassi Summer Music.
Концертите на международната формация музиканти са в уникалната с акустиката си средновековна църква "Св. св. Архангели Михаил и Гавраил”.
Фестивалът е по инициатива на Регионалния исторически музей във Велико Търново и е в подкрепа на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата 2019.
За почитателите на класическата музика ще свирят Дейвид Куигъл (виола), Юлита Фъсева (контрабас), Ерик Спелър (обой), Юф Баури (обой), Димитри Местдаг (обой и английски рог) и американският челист Рафаел Бел, който е ръководител на Кралска Фламандска филхармония в Белгия.
Три са концертите в афиша на фестивала, като те започват тази вечер с пиеси за два обоя и английски рог на Бетовен, Гордън Джаков, Йожен Баца и Жак Ибер.
В следващите дни музикантите ще изпълнят камерни шедьоври на Моцарт, Дворжак, Ян Куцир, най-значимия английски композитор на ХХ в. Бенджамин Бритън и др.
Концертите ще бъдат различни по отношение на вида инструменти, които ще бъдат използвани. Първият ще е съставен от произведения само за духови инструменти, вторият – за струнни, а финалният – ще бъде с участието на всички музиканти.
Изпълнители от цял свят, обединени в рамките на фестивала ще участват безвъзмездно в подготовката и провеждането на това събитие.
Фестивалът добива все по-голяма популярност с всяка изминала година и все повече музиканти от цял свят изявяват безспорен интерес и желание да се включат. Уникалната атмосфера на Велико Търново и Арбанаси, акустиката, която се постига в църквата и се дължи на вградените в стените керамични съдове, са впечатлили музикантите. В комбинация с висок професионализъм, изпълненията се превръщат в една магия, която непременно трябва да бъде усетена.
Концертите са с начален час 19:30.
Програма
7 август
Вариации върху "la ci darem la mano" за два обоя и английски рог - Лудвиг ван Бетховен
Две пиеси за два обоя и английски рог - Гордън Джакоб
Bergers de Provence за два обоя и английски рог - Йожен Боца
Трио опус 87 за два обоя и английски рог - Лудвиг ван Бетовен
Пет пиеси в трио за два обоя и английски рог - Жак Ибер
9 август
Тандем за виолончело и контрабас - Ричард Дубуньон
Серенада опус 10 за струнно трио - Ернест Донани
Струнен квартет във фа опус 96 "American" - Антонин Дворжак
11 август
Квартет за обой и струнно трио - Волфганг Амадеус Моцарт
Квартет за английски рог и струнен квартет - Ян Куцир
Фантазия за обой и струнно трио - Бенджамин Бритън
Струнен квартет опус 38 "The bullet" - Джордж Онслоу
Музикантите, участващи в Arbanassi Summer Music, са сред най-добрите концертиращи изпълнители в Европа. Ето и кратка информация за тях:
Дейвид Куигъл (САЩ) учи цигулка и виола във Ванкувърската Музикална академия, виола във консерваторията на Ню Инглънд и струнен квартет в "Hochschule fur Musik” в Колон. Често е канен като първа виола в много симфонични оркестри, като Orquesta de la Radiotelevision Espanola (Мадрид), Orchetsre de Chambre Leonard de Vinci (Руон) и Mahler Chamber Orchestra, с който Дейвид Куигъл е записвал и свирил под диригентството на Клаудио Абадо и Даниел Хардинг.
Между последните му изяви са изпълнения на Моцартовата Sinfonia Concertante в Мадрид под диригентството на Гордан Николич, Viola Concerto на Барток с Младежкият Оркестър Симон Боливар в Каракас и с Orquesta Vigo 430 и Der Schwanendreher с Filharmonica de Medellin.
Американският челист Рафаел Бел има разнообразна кариера на първи челист, камерен музикант, преподавател и организатор на фестивали. Той е ръководител на Кралската Фламандска филхармония в Белгия.
Като камерен музикант има участия в Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Salle Gaveau, Берлинската филхармония и Suntory Hall. Като член на камерния оркестър Mahler, той работи редовно под диригентството на Даниел Хардинг и Клаудио Абадо и свири в знаменитият Mahler Symphony Cycle на оркестъра на фестивала в Люцерн, заедно с Абадо. Работил е с оркестъра на Джон Елиът Гардинър "Revolutionaire et Romantique” и със солистите на Английски Барок, както и с Камерния оркестър на Европа под диригентството на Николаус Арнонкур и др.
Юлита Фъсева, родена в гр. Велко Търново, се мести да живее в Германия с родителите си на 9-годишна възраст. Тя е завършила контрабас в Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst във Франкфурт.
От 1999 г. тя е член на бас-секцията на Кралската Фламандска филхармония в Антверпен, Белгия. Участва в различни национални и интернационални оркестри и ансамбли, като Националният оркестър на Белгия, Люксембургската филхармония, ансамбъл Иктус, ансамбъл Спектра, Белгийската камерна филхармония и "Les Dissonances” в Париж.
През 2010 г. заедно със съпруга си Димитри Местдаг поставят началото на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.
От 1997 г. Ерик Спелър (Франция) е соло обоист на Кралската Фламандска филхармония в Антверпен. Носител е на множество международни награди. Изявява се като солист на оркестрите на Монте Карло, Антверпен и Падуа и свири с различни други ансамбли в Европа и Япония. Преподава майсторски класове във Франция, Белгия, Испания, Виетнам, Макао и Хонг-Конг.
През 2001-2002 г. преподава обой в Кралската консерваторя на Антверпен, а от 2003 до 2010 г. е професор по обой в Имеп институт в Намюр.
От 2011 г. Спелър е професор по обой в Кралската консерватория в Брюксел.Като страстен музикант, неговия репертоар варира от ерата на Барока- на автентични инструменти, до съвременни произведения.
Юф Баури (Белгия) изучава обой в Кралската консерватория в Брюксел и Ротердамската консерватория. Той е солист на обой от 1980 до 2000 г. в "Westvlaams Orchestra””, "New Flemish Orchestra” и Симфоничния оркестър на Фландрия.
Между 2000 и 2007 г. той е обоист в "Beethoven Akademie”. Преподава обой и инструментален ансамбъл в Менен, Кортрик и Харелбеке и е търсен обоист в много оркестри, между които Белгийският Камерен оркестър и Оркестъра на Ниските земи.
Димитри Медстаг (Белгия) е учил в Музикалната академия в Харелбеке. Получава магистърска степен по обой, английски рог и камерна музика от Брюкселската консерватория. Гост-музикант в различни оркестри и ансамбли, включително и в Royal Concertgebouw Orchestra, Ротердамската филхармония, Bamberger Symphoniker и Хонг-Конгската Филхармония. Заедник Спелър и Юф Баури свири в трио за обой Astria.
От 1996 г. е солиста на английски рог за Кралската Фламандски филхармония в Антверпен.
Страстта към камерната музика води цигуларката с френско-японски произход Аки Сулиере към разнообразни и богати изяви в най-големите концертни зали на Европа и Азия.След обучението си в Лондон, Залцбург и Берлин, тя се връща във Франция и сформира Capucon Quartet с Рено и Готие Капюкон.
Като художествен директор на La Loingtaine, Аки организира концерти и майсторски класове, участва в различни формации и създава музикални приятелства, които през годините водят до създаването на La Bande de La Loingtaine.
Като член на Камерния оркестър на Европа, тя развива своята музикалност под диригентството на Арнонкур, Абадо, Хайтинк,Берглунд и Бломстед. Някои от нейните основни учители са Дейвид Такено, Юко Мори, Ференц Радос и Джиорджи Куртаг. В свободното си време, Аки обича да рисува и да моделира чайници.
Мария Бадер-Кубичек живее в Долна Австрия и има три прекрасни деца. Тя обича Моцарт, защото понякога неговата музика е енигматична. Всичко в нея изглежда изчистено и просто, но съдържа в себе си цяла Вселена. Мария приема Шуберт като храна за душата - успокояваща светлина и в най-големият мрак. Дворжак тя харесва заради неговата оригиналност и музикалната радост която носи, а Бах й въздейства като балсам за духа. Много обича да изпълнява камерна музика с вдъхновяващите си колеги, като предпочита ранните произведения, сътворени на оригинални инструменти.
Тя с удоволствие свири с дългогодишните си приятели от Камерния оркестър на Европа. Възхищава се на музиканти, които могат да импровизират, от хора, които разкриват нови хоризонти с идеите си и от тези, които могат да я накарат да се смее от сърце.