Вход | Регистрация

Арт резиденция "Старото училище" 2014

Арт резиденция "Старото училище" 2014
Арт резиденция "Старото училище"

Петото издание на Арт резиденция "Старото училище" в село Горна Липница и тази година ще събере артисти от целия свят, за да творят в различни сфери – живопис, стенопис, визуални изкуства и инсталации, пърформанс. Творците са от Полша, Мексико, Австрия, САЩ, България и Великобритания.

Тази година темата на пленера е "Звездни ритуали". Открива се днес, 15 август, и ще продължи 24 август.

За първи път обаче възможните работни места за художниците, освен Старото училище, ще са и тракийските могили край селото.

Като изходна точка за работа в резиденцията ще бъдат използвани вярванията и ритуалите на тракийските племена, живели от II хил. пр. Хр. по българските земи и по-точно на тракийското племе кробизи. Те са част от голямата племенна общност на гетите, които живеели в северна България – между река Athrys (днешната река Янтра), долината на река Oescus (днешната река Искър) и Pуntos Exeinos /(Черно море) – включително и на територията на с. Горна Липница. Кробизите вярвали, че са деца на Вселената, вярвали в безсмъртието на душата и в нейното хармонично сливане с природата и космоса.

От над 80 кандидатури от цял свят за участие в Арт резиденцията през тази година организаторите са избрали:

Агата Черемузкин /Agata Czeremuszkin/ е художник от Полша. Завършила е "Живопис" в академията за изящни изкуства във Вроцлав. Участвала е в различни арт събития в Европа и Северна Америка. Нейните картини са част от частни колекции в Белгия, Великобритания, Полша, Австрия и САЩ.

Мануел Гарибей /Manuel Garibay/ е мексикански художник. Завършил е Националният университет на Мексико, специалност "Изящни изкуства". Участвал е в повече от тридесет колективни изложби в Мексико и Европа.

Manolo Garibay е основател на артистичното формирование Luz y Fuerza Expanded Cinema. Групата организира работилници и инсталации, които се състоят в създаването на ръчно изработена технология за прожектиране на аналогови изображения. През 2013 г. с проекта си BICINEETICO – включващ създаване на четири инсталации от прожекционни системи с енергия, генерирана от велосипеди – получават подкрепа по Програма за производство и изследвания в областта на изкуството и медиите.

Бианка Цайкнър /Bianca Tschaikner/ е илюстратор и автор на гравюри с номадски дух, родена в Австрия, но понастоящем живееща в Испания. Завършила е "Медиен дизайн" в Университета по приложни науки във Ворарлберг. Пътувала е из Южна Америка, Индия, Централна и Югоизточна Азия. В момента живее в Северна Испания, където изучава гравюра във Фондация CIEC.

В творбите си тя работи с теми, свързани със звезди, съзвездия, пътуване, история, древни култури и митология. Бианка е любител астроном. Освен това, тя обича да изследва света със скицник в ръка.

Палома Аяла /Paloma  Ayala/, родом от Мексико, e завършила Монтерейския университет. Преподава и се развива като артист. Авалон Калин и Поси Курин са професионални артисти и педагози, живеещи в Портланд ( САЩ ). В момента живее в Швейцария, където активно работи с европейски творци по различни проекти, и продължава преподавателската си работа в областта на визуалните изкуства като работи с деца и общности в нужда.

Нейните творби имат за цел да събудят личното чувство за самосъзнаване чрез непрекъснатото изследване на човешкото тяло, което е основното й вдъхновение и се появява в почти всичките й произведения. Работите й засягат въпросите на идентичността, пола и морала; телесността, представена чрез митове и истории, както и трансформациите човек-звяр. Последните й произведения се занимават с теми като  адаптация, превод, както и въпросите на трансформацията.

Авалон Калин и Пози Курин /Posie Currin & Avalon Kalin/ са професионални артисти и педагози, живеещи в Портланд, Орегон /САЩ/. Калин е DIY /Do It Yourself/ философ, който създава анти-ситуационно изкуство. Той е съавтор на филмът The Subconscious Art of Graffiti Removal, продуциран от Мат Маккормик.

В работата си Currin използва езотериката, ритуала и абстрактната поетика като стратегии и посоки за творчество. Участвала е в множество изложби в Щатите, включително в Ню Йорк, Лос Анджелис, Лас Вегас и Чикаго, а в международен план е била гост на няколко артистични резиденции.

Българката Яна Друмева се занимава с декорация и инсталации. Завършва НХА - София, специалност "Стенопис", след което защитава магистърска степен по "Декорация за архитектурна среда" в Болоня/Италия. В момента работи в сферата на амбиенталните инсталации и изкуството в градската среда.

"Аз съм номад, в търсене на нови места и вдъхновения. Всяко място е едно ново предизвикателство и моята цел (и мисия) да го направя по-хубаво, по-добро, по-креативно и по-истинско."

Робърт Фостър /Robert Foster/ е пърформанс артист от Великобритания.

"Вълнува ме трагикомичното и начина по който е възможно то да бъде представено на публиката като нещо безгрижно или нещо зловещо, за да провокира въпроси в зрителите. Често, работата ми се проявява като пърформанси, които се фокусират върху повтарящи се действия и използват театрални похвати, в опит да се акцентира на напрежението между реалността и символиката, присъща на тези жестове. Резултатите са вдъхновени от театъра на абсурда  и диалектиката на провала и успеха, присъщи за клоунадата."

Откриването ще бъде съпроводено от фолклорна програма в Селскостопанския музей, в която ще се изявят местните самодейци от Фолклорна група "Росен здравец”.

Всички събития в рамките на Резиденцията са отворени за посетители.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар