Български автор ни кани на пътешествие
За предводител в Последното измерение, Делиян Маринов ни е избрал един антигерой
Фейсбук / "Хеликон"
Кой е Делиян Маринов? Защо неговите литературни персонажи са антигерои и какво се случва в Последното измерение?
Той е автор на фентъзи роман със заглавие "Пътуване през спомени" – първата част от замислена трилогия – "Истории от последното измерение". С младия белетрист се срещнахме при представянето на дебютната му книга преди дни в книжарница "Хеликон" във Велико Търново.
Непознатият досега на българските читатели писател съумява да работи, да учи Политология във Великотърновския университет и в същото време да пише. Той споделя, че написването наромана му е отнело 9 месеца, значителен период от които е прекарал в планиране.
Прозаикът се запознава в процеса и с проблемите в българското книгоиздаване. Несгодите около търсенето на подходящия издател спъват заплануваната реализация на творбата. След няколко неуспешни опита за сработване с други издатели, книгата издава ИК "Весела Люцканова".
Оскъдността на български заглавия сред световноизвестните чужди произведения по рафтовете за фентъзи в книжарниците е една от причините, които провокират автора да избере да пише в този жанр.
Според него едно от нещата, които липсват в българската литература е свят с потенциал за мащабност и многопластовост като този на Толкин, Джордж Мартин или Тери Пратчет. Така се заражда Последното измерение – развиващ се и антиутопичен, свят близък до реалния.
В подхода си спрямо изграждането на персонажи, Маринов решава да избегне типичния за жанра клиширан двубой – силите на доброто срещу силите на злото. На страниците на "Пътуване през спомени" няма да намерим познатото ни зло чудовище и рицаря в доспехи.
Не се разгръща и величествена битка за отвоюването на територии или спасяването на света. За сметка на това, обръща се внимание на индивида и личностната история, на морала и характера на човека.
Произведението е изградено върху идеята за антигероите. По думите на романиста, образите, които е създал, може в един момент да завладеят читателите и да ги накарат да ги заобичат, а в следващия – да ги мразят.
Всъщност "пътува през спомените си" един прероден злодей, събуждащ се в деградирало кралство и откриващ, че новото му предназначение е да служи на мрачен господар.
"Той е бил страж в замъка, но се е издигнал по корупционен и нечестен начин, чрез задкулистни игри и интриги... Оказва се, че в този замък е и неговата любима", загатва авторът.
Злата природа на Зеления камък вдъхва живот в главния герой – Скар и благодарение на единоборството между деструктивните сили, поддържащи го жив, и спомените, които се възвръщат с времето и го отклоняват от стария път, той е поставен пред редица въпроси.
Антигероят може да остане морално упаднал или да се бори с природата си, да откупи вината си. Скар тръгва в търсене на изкуплението. На този фон Маринов ни подтиква да помислим дали има абсолютно зло и абсолютно добро.
Чрез така създадения контраст между минало и настояще е пресъздадена и съдбовността на взетите решения и ефектът от промяната в човека, решил да изкупи греховете си.
Прозаикът вече работи и по следващата книга от поредицата – "Бягство от света". Планира тя да бъде разделена на три коренно различни части, опитвайки се да разнообрази романовата структура.
"Първа част ще бъде от името на главния герой, втората – под формата на диалог, а третата – в традиционната." – поясни Маринов.
Очаква се продължението на сагата да излезе през май.