Вход | Регистрация

Великотърновци се докоснаха до културата и кухнята на Корея

Великотърновци се докоснаха до културата и кухнята на Корея
Снимка: Север.бг

Ханът "Хаджи Николи" бе домакин снощи на "Вечер на корейската култура и кухня". За няколко часа посетителите успяха да се потопят в чудесната азиатска атмосфера благодарение на красивите фотографии от Корея, вкусните традиционни корейски ястия и звучните корейски мелодии.

Не липсваха и корейци. Сред тях бяха Негово Превъзходитеслство Чън Би-хо, посланик на Южна Корея, и неговата съпруга Анна Ким. Сред официалните гости бяха зам.-кметът на Велико Търново Ганчо Карабаджаков, ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ, преподаватели и общественици.

Поводът за събитието бе новооткритото през този месец факултативно обучение по корейски език във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Вече 31 студенти и ученици са се записали за курса, да изучават корейски език. Има вероятност да се основе и специалност Кореистика заради големия интерес.

"Корея е много отдалечена географски от България, но аз вярвам, че бихме могли да се сближим с българите от Велико Търново. Това не е първият път, когато посещавам града. През април месец организирахме изложба живопис на съпругата ми Анна Ким", каза в началото на вечерта Н. Пр. Чън Би-хо.

Той отбеляза и големите инвестиции от страна na двете корейски компании SDN и KOSEP във фотоволтаичните паркoве в Самоводене. Допълни, че би желал да има и други, по-големи инвестиции на корейски компании, които биха спомогнали за подобряване на живота на жителите в района.

"Някои ще се изненадат, но между нашата и корейската страна има много общо и това е пиететът, както у корейците, така и при нас, към красотата и хармонията, което ни дава възможност да вървим напред", отбеляза проф. Пламен Легкоступ.

Всички посетители имаха възможност да се "пременят" в ханбок - корейска традиционна носия, която се характеризира с ярки цветове. Днес ханбокът се носи като официален тоалет по време на традиционни празници и тържества. Той се изработва от коприна и сатен. Бяха изсвирени няколко традиционни корейски мелодии на живо.

Не бяха за пренебрегване и вкусните традиционни корейски ястия, от които можеха да дегустират присъстващите, сред които кимчи, кимбап, чапче и други.

Корейската готвачката Ким Йон Чин направи демонстрация как се приготвя традиционното ястие кимбап. В началото корейката обясни, че много от хората си мислят, че корейският кимбап и японското суши са едно и също нещо, но това не е така. Разликата е, че в корейския кимбап се сипва олио от сусам, а в японското суши се слага оцет. Причината за това е различният климат в двете страни. Тя сравни корейското ястие със сандвича в България.

Едно от изискванията за корейската кухня е в ястието да има много цветове. Колкото повече вкусове има една храна, толкова по-изискана е тя.

Корейката разказа и за друго традиционно тяхно ястие, което е неизменна част от менюто на всяко домакинство, а именно кимчи, което представлява ферментирали в рибен сос зеленчуци. Едно кимчи може да ферментира от 1 месец до 5 години. Корейците правели кимчи през декември месец и за да го запазят, го съхранявали в специални глинени съдове, заровени в земята.

Снимки от вечерта може да видите в нашата галерия ТУК.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар