Вход | Регистрация

Вижте звуците на Велико Търново

Вижте звуците на Велико Търново

"Звуков пейзаж" (Soundscape) е озаглавена изложбата на Мацией Зданович (Maciej Zdanowicz) от Полша, която ще се открие утре, 16 декември, от 20:00 часа в Клуб "ТАМ" във Велико Търново. 

"Опитал съм се да регистрирам и визуализирам графично цифрови записи (аудио и видео) от Велико Търново. Тъй като записите са направени по време на мой много кратък престой в града, акцентирам на спектакъла "Звук и светлина", тъй като оттам записът е по-качествен. Използвам знания за акустиката, синестезията и синергично възприятие.", сподели за Север.бг авторът и поясни, че от дълго време го вълнува въпросът за визуалното пресъздаване на звуци от ежедневието. През месец август тази година той представи в Стара Загора "Безплатен билет", включващ звукови пейзажи на ежедневното си пътуване със влак между работното му място в Лодз и дома му в Колушки.

Мацией е участник в международния проект "Happy-Nes(t)s" (Гнезда на щастието), стартирал преди месец във Велико Търново и организиран от Европейската културна фондация, Регионален център за култура "Фабриката", Procediendo lab: design and social creativity for sustainable local development от Канарските острови, Испания и полската Foundation for The Living Culture "White Crows". 

Полякът с част от участниците, сред които Атанас Тотляков (Atanas Totlyakov), Йоанна Тиеле (Joanna Tiele), Евелина Курковска (Evelina Kurkowska), обединени от сходни възгледи, решават да сформират сътрудничество, обхващащо дейностите на всички. Идеята е да се създаде една нова културна среда и международна фондация за мултисензорно изкуство. Името на фондацията скоро ще е факт, а самата тя ще бъде позиционирана първоначално в Лотз, Полша.

Първият проект на новосформиралата се фондация, плануван да стартира през пролетта, ще е изграждането на една голяма интерактивна карта на Велико Търново, която виртуално ще бъде достъпна в т. нар. Музей на откритите пространства. Идеята е да се провокират жителите и гостите на града, използвайки различните си сетива, да опознаят по съвсем нов начин градската среда, изклювайки най-използваното сетиво – зрението.

Проектът е социален и не е предназначен и насочен само към хората на изкуството. Всеки човек може да се включи и да "види" заобикалящата го среда чрез слуха, усета, обонянието...

Инициаторите са избрали да реализират проекта си именно във Велико Търново, въпреки че той може да се случи навсякъде другаде, защото са привлечени от красотата на старата столица. Знаят, че това, с което са се захванали е доста сериозно, но не ги е страх да напишат историята с този иновативен проект. Идеята за Музей на откритите пространства се ражда във Велико Търново, но не се знае кога и дали ще свърши.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар