Вход | Регистрация

Вносни мартеници?! Изберете българското!

Вносни мартеници?! Изберете българското!
Снимка: Север.бг

В навечерието на една хубава българска традиция – да си пожелаваме "Здраве и късмет! Щастие, радост и дълъг живот", закичвайки се с червено-бели символи на пролетта на 1 март, проверихме какви мартеници се продават на сергиите във Велико Търново.

Оказа се, че истинските търговци на мартеници, продавайки собственото си производство, са доста малко, в сравнение с прекупвачите, които находчиво са се ориентирали в пазарната ниша и на сергиите им в промишлени количества се продават китайски мартеници.

1205903

"С годините нещо толкова традиционно и българско се изражда и максимата "Търсенето определя предлагането" с пълна сила важи и за мартениците. Изработката им стана просто бизнес. Навремето, преди 20 г., майка ми е разплитала стари червени и бели вълнени блузи, за да използва преждата, правила е 20 мартенички за деня, излизала е на пазара и ги продавала. На следващата година прави 2-3 вида и така постепенно е разширявала гамата. Тъжно е, но хората сега търсят кича. Малко са онези, които държат на традиционната мартеница. Освен българите, румънците също правят мартеници. Но, определено те повече държат на националното и традиционното.", тъжно констатира Билян Тенев, който продава червено-белите символи за здраве и благополучие, изработени от майка му.

"Китайците откраднаха нашия занаят и нашата националност. Всичко, което видят, го копират и го правят – било храна, мартеници или дрехи. Може да е една обикновена гривничка, но българинът държи на традицията и по-често си купува българска мартеница.", коментира и друг търговец - Николинка Бурнева.

Вярно е, че на пазара има много китайски мартеници. И това е така, защото в Китай всичко е много евтино – и работната сила, и материалите, които се внасят в България на безбожно ниски цени, от което, естествено, печелят прекупвачите. Ако на нас изработката на една бройка излиза 0,30 лв., чуждата излиза на цена 0,03 лв. – това е супер печалба, потвърждават и други търговци на родните червено-бели пролетни символи.

1205907

"Печели се, но не много. Като приспаднем материалите и труда си, изкарваме една добра средна заплата за България. За около 15 дни от мартеници домашно производство може да се изкарат около 800 лв. Тези, които продават китайските мартениците, печелят повече, защото вкарват много пари с надеждата да изкарат още повече.", прави сметката Билян.

Ако бъде прибавена цената на материалите и труда, определено терличките, еднорозите, зайчетата, октоподите, щъркелите и различните други хрумвания за оригинална мартеница, изработени лично от търговците, то клиентите би трябвало да се замислят сериозно дали и каква сума да отделят, за да зарадват близките си за Баба Марта. На практика обаче не е така.

1205926

Изработените с любов и богато творческо въображение уникални български мартеници, изплетени на една кука или пък чрез плъстене от естествена вълна, са гордост за майсторите им. А цените не само че са нормални, те изглеждат смешни на фона на значка с лика на известна фолк певица, към която е прикрепена "формално" фина усукана червено-бяла нишка, символизираща празника. И, обикновено децата, неосъзнаващи силата на символиката, си купуват значката, защото са фенове на тази фолк дива, без да си дават сметка, че в този случай по-важна е мартеницата, бе още една от тъжните констатации на майсторите.

1205906

"Китайците са разбрали, че имаме такъв обичай, приготвят мартениците ги там и ги изпращат тук готови. Но за мен това е само връзване на конеца и слагане на едно мънисто или значка – губи се символа. Докато ние знаем какво означава мартеницата, знаем защо се подарява. Аз залагам на традицията и искам и моите мартеници да са традиционни. Затова, докато ги правя, ги наричам за късмет и здраве.", казва и майсторката Искра Илиева.

1205901

Спор няма - клиентите имат богат избор на мартеници. И определено по-ниската цена на вносните мартеници е определяща за по-голяма част от хората, когато трябва да купят повече, за да уважат приятели и колеги. Но, когато се избират мартенички за най-близките, клиентите са категорични, че предпочитат българското и си купуват символа, в който усещат духа на традицията и на България!

1205928

Още интересни български мартеници може да видите в нашата ГАЛЕРИЯ.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар