Вход | Регистрация

Да научим повече: Какво се е случило на днешния ден в Търновско?

Да научим повече: Какво се е случило на днешния ден в Търновско?
Снимка: Булфото

Две значими събития са се случили на днешния ден във Великотърновско през XIX и XX век.

Първото е през 1872 г. Иларион Макариополски е посрещнат тържествено в Търновград, след като е избран за митрополит на Търновската епархия.

Истинското му име е Стоян Стоянов Михайловски. Роден е в Елена през 1812 г. и за времето си получава високо за времето образование. Родословните му корени отвеждат в Грузия. Негов прапрапрадядо е Андроник от Имеретия, който се занимава с търговия в Кайсери, Мала Азия, през 80-те години на XVII в. Като интендант на османската армия той стига до Виена и на връщане се заселва в Балчик, а оттам преминава в Горна Оряховица.

Иларион Макариополски е български духовник, един от водачите на черковно-националната борба.  През 1845–1850 г., в резултат на натиск, оказан от руски дипломати върху правителството, е заточен в Света гора. Освободен е чрез застъпничеството на руския учен Андрей Муравьов. След завръщането си в Цариград разгръща още по-активна дейност в църковно-националното движение. Избран е за духовен глава на цариградските българи.

По време на така наречената Великденска акция на 3 април 1860 г. не споменава името на цариградския патриарх, което според църковните закони означава отхвърляне на неговата власт.

 С решение на Цариградската патриаршия Макариополски е повторно заточен в Света гора (1861–1864) заедно с подкрепилите го владици Авксентий Велешки и Паисий Пловдивски.

След учредяването на Българската екзархия (1870) е член на Временния смесен екзархийски съвет и на първия Синод. От 1872 г. е търновски митрополит.  Умира през 1875 г. Погребан е в двора на българската църква "Свети Стефан" в Цариград.


Второто значимо събитие на тази дата в региона става през 40-те години на XX век.

На 13 септември 1943 —англо-американски самолети бомбардират три български града сред които е и Горна Оряховица.

Във Втората световна война (1939-1945 г.) участват 61 държави. Военни действия се водят на териториите на 40 държави, на морски и океански територии. Воюващи страни са държавите от т. нар. Ос - Германия, Италия, Япония, Унгария, Финландия, Румъния, България, Словакия, Хърватско, Испания. Другата воюваща страна включва Англия, Франция, СССР, САЩ, Полша, Чехословакия и др.

България се намесва във Втората световна война след подписването на Тристранния пакт на 1 март 1941 г., с което става съюзник на страните от хитлеристката Ос. Страната ни обаче не участва в никакви военни операции на съюзниците си.

На 13 декември 1941 г. България обявява война на САЩ и Англия, но отново не участва във военни действия. В края на 1943 г. и началото на 1944 г. София и други градове са подложени неколкократно на бомбардировки от авиацията на САЩ и Англия, чийто резултат са значителни разрушения на жилища, други сгради и човешки жертви.

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар