Да научим повече: „Япония отблизо“
личен архив
След Националния парк "Тароко" в Китай, чудесата на Кейптаун – столицата на ЮАР, сега е ред да ви запознаем с дестинация в друга част на света, която е не по-малко атрактивна и предизвикателна за туристи и изследователи - Япония. Както и до сега "туристическият" ни гид е Марияна Георгиева-Гроссе от Поликраище. Тя посещава Страната на изгряващото слънце в качеството си на лектор в световен научен форум. През един от дните, в които се провежда конференцията, за участниците в него е организирана екскурзия до едно от светите за японците места - Шинтоисткото светилище. Това е най-голямата забележителност на разположения недалеч от Хирошима остров Ицукушима...
От центъра на града до пристанището се стига за около един час с автобус, а след това се пътува двадесет минути с ферибот. Този остров на японски има още едно име – Мияджима (остров-шрайн), тъй като тук се намират едни от най-важните свещени места на основните религии в Япония Шинто и Будизма.
То е посветено на трите дъщери на повелителя на моретата и бурите – Сусаноо, който е брат на слънчевото божество Аматерасу. Смята се, че островът е свещен и за дълъг период от време обикновените хора не са имали право да стъпват на него. Това е едно от най-забележителните и впечатляващи места в Япония. Комплексът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО и е в списъка на Националните богатства на Япония.
Основната постройка е изградена върху дървена конструкция във водата, на която се намира и самото светилище. "Праг" му е огромната червена дървена порта тории. При прилив основите на вратата се заливат от водата и се създава илюзията, че тя плува в залива. През тази врата е трябвало да преминат лодкарите, за да получат правото да стъпят на свещената земя.
Островът се счита за толкова свят, че от 1878 е забранено на него да се раждат или умират хора. Тории на светилището се е превърнала в символ на Япония и е една от най-посещаваните туристически атракции.
Разказът на Марияна продължава...
"Имахме късмет, че пътувахме с първата група от участниците, която пристигна, когато до тази врата можеше да се стигне по пясъка. Дошлите след нас вече нямаха това щастие, защото водата се беше вдигнала. Гледката към портата е забележителна, както от брега, така и от планината, която обхваща по-голямата част от острова. Тя е висока около 16 метра и е направена от негниещо камфорово дърво. Около нея бяха наклякали местни жители, които събираха и изравяха миди в пясъка. Казаха ни, че от тях се приготвя много вкусна супа.
Вратите тории отбелязват мястото, откъдето се приближавате или влизате в шрайн. Те са боядисани с различен цвят – напр. оранжев или черен. Вратата тории на остров Мияджима е оранжева. Шрайн в религията Шинто ("Пътят на боговете”) са местата, където се боготворят или където живеят "ками” – "боговете” на Шинто. Това е традиционната религия на Япония, съществуваща, откакто съществува и самата страна. "Ками” са свещени духове, които приемат формата на предмети и схващания, важни за живота като вятър, дъжд, планини, реки и др. Хората стават "ками”, след като починат и са почитани от своето семейство като негови предшественици. "Ками” не се виждат от никого. Когато се посещава "шрайн” човек се държи спокойно и почтително. По традиция не бива да ходите на такова място, ако сте болни, имате отворена рана или ако сте в траур, защото това се считат за причините на нечистоплътност.
Друга забележителност на острова е Ицукушима Шрайн и също се намира над водата. Той е на брега близо зад вратата тории. Боядисан е в керемидено червено. Състои се от множество сгради, към които води врата, оформена като колонада. За разлика от споменатата врата, тя е значително по-ниска.
Тук има многобройни будистки храмове. Храмът Даишо-ин е един от най-важните храмове на Шингон-будизма в западната част на Япония. До 19-век е имал тесни връзки с императорското семейство. Състои се от голям брой сгради. Той е разположен в подножието на планината Мусен, а изказването към него е половин час. Както и при останалите будистки храмове, на входа са неговите пазачи – митични същества.
Всичко е изработено от дърво с невероятно красиви орнаменти. Голямо впечатление правят покривите на сградите, чиито краища са извити нагоре. До постройките води стълба, покрай която има статуи и надписи на японски език.Видяхме голяма камбана, която се удря отвън с дървено хозонтално разположено клепало. Така се обявява началото на будистките церемонии. Изкачвайки се по стъпалата, особено ни впечатлиха многобройни статуи, върху главите на повечето от които бяха сложени плетени шапки.
Много впечатляваща е 27-метровата пететажна пагода (вид Будистки храм), построена в началото на 15-ти век. Има само пет подобни сгради в цялата страна. Тя е направена така, че да може да се съпротивлява на хоризонтално люлеене, причинено от честите земетресения и тайфуни. На покрива й е сложена кора от особен вид японски кипарис.
Самата дървена конструкция се предпазва от атмосферните влияния с червен лак. Интересно беше да срещнем диви елени и сърни, които не се страхуваха от хората и се приближаваха до тях. Те се хранят с всичко каквото им попадне, включително с хартия и понякога и дрехи. Това бе идеалната възможност и аз да докосна и да храня елен...
и да видя как ловят миди...
... Накрая - снимка за спомен с макет на самурай...
Още снимки от Японския о-в остров Ицукушима може да разгледате в нашата галерия.