Две самостоятелни изложби на Стоян Илев в "Таралеж"
Снимка: Север.бг
Две авторски изложби откри Стоян Илев в Клуб "Таралеж" във Велико Търново в края на изминалата седмицата.
Амбициозният и безспорно талантлив млад художник Стоян Илев е от красивия морски град Черноморец. Завършва Педагогика на изобразителното изкуство с живопис през 2011 година във Факултета по изобразителни изкуства във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", след това изкарва магистратура по Изящни изкуства и живопис, а преди броени дни завършва и специализацията си по Живопис.
Ето какво каза авторът за концепциите на двете си изложби "Част от цялото" и "Лице на злото":
Защо реши да откриеш изложбите си в два последователни дни?
"Част от цялото" бе дипломната ми работа, с която завърших магистратура, а "Лице на злото" е дипломната ми работа от специализацията ми. Като цяло смятам, че двете изложби са много близки за мен. Искам да покажа, че съм автор, който мисли малко по-романтично с нещата в "Част от цялото". Но в същото се време се интересувам и от историята, която пробужда големи размисли в мен и съответно ме вдъхновява за други художествени произведения.
В "Част от цялото" показваш колажи с повтарящи се модулни елементи, създаващи триизмерни образи. Влече те колажът или така се случи просто?
За да се получи този краен вид в "Част от цялото" беше нужно произведенията да се изпълнят по този начин - чрез колаж. Имаше и друг вариант - чрез компютърни програми, но когато се използват не се получават толкова живи. Колажите са направени от графики, всяка една от графиките е с различни размери и всяка една е уникална сама по себе си. Самият творчески процес, въпреки че беше доста изморителен, ми беше доста приятен.
Как ти дойде идеята?
Идеята за инсталацията дойде от колажите, които изникнаха изведнъж в съзнанието ми. Фигурите и образите са от конкретни моменти от живота ми, които са ме впечатлили.
Откъде получи вдъхновение да представиш лицето на злото по този начин?
"Лице на злото" е една доста стряскаща тема на пръв поглед. Като цяло, не съм я избирал, беше вдъхновение от един мой близък приятел. Той е изключително запален по темата за Втората световна война. С него изгледахме голяма поредица от филми и художествени измислици, и документални филми. Един ден си стоях и си драсках върху един вестник, предполагам, че всеки е рисувал като малък разни физиономий върху лицата във вестниците. Нарисувах бретон и мустак, и пред мен се появи образът на Хитлер.
Смятам, че Хитлер се е превърнал в лице на злото именно заради действията си, в крайна сметка той е лицето на Втората световна война, отговорен е за еврейския геноцид и за смъртта на милиони, не само той, но някак неговият образ е много по-експлоатиран от медиите.
В изложбата е включено и пано, на което се вижда как си достигнал до триизмерния образ на Хитлер. Защо ти бе да го правиш?
За да мога да се запозная по-точно с конкретните черти на лицето му. Слухове и легенди за Хитлер колкото искате. Когато го правех, използвах снимки от интернет. Беше ми изключително трудно да го направя, защото Хитлер е различен на всяка една снимка. На едни снимки носът му е по-чип, на други по-широк.
С какво ти се занимава?
Много ми се занимава ми се с изкуство изключително много. Обичам да се занимавам с видео изкуство с инсталации с живопис най-вече. Но особено ми е приятно да седна и да си рисувам вкъщи.
Какво е необходимо за развитието на съвременното изкуство у нас, според теб.
Трябва да се популяризира повече. Факт е, че по-голяма част от българите не го възприемат като изкуство защото не са свикнали с него. Докато в другите държави това е нещо, което се случва ежедневно и навсякъде. Може би трябва да има повече галерии като "Таралеж", които да популяризират този вид изкуство. Като че ли, повече се дава път на старите и утвърдени автори и не се допускат по-млади и талантливи. Аз не казвам, че старите не са талантливи.
Изложбите "Част от цялото" и "Лице на злото" на Стоян Илев ще останат в галерията на "Таралеж" до 25 юли. Те са част от инициативите на Община Велико Търново към кандидатурата за Европейска столица на културата.