Игнажден е! Кой те полази?
Честит имен ден на Игнат, Игната, Пламен и Огнян и техните производни
православието.ком
Християнската църква почита на 20 декември големия църковен празник Игнажден. Той е посветен на ученика на Йоан Богослов - св. Игнатий Богоносец и с първата коледна вечеря днес, която е изцяло постна, се слага началото на коледните празници.
Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година. Нарича се още Млада година, Млад Бог, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
Според народното поверие от това, кой пръв ще влезе в къщата ти на Игнажден (кой те "полази"), се гадае каква ще бъде следващата година. В стари времена този знак се е приемал за много важен, затова стопанинът още вечерта се обличал в най-хубавите си дрехи и отивал да покани внимателно избран гост.
Ако полазникът е добър, в дома ще има късмет и благоденствие за всички за цялата година. Такива полазници се посрещат с благодарствена щедрост от стопаните. Често полазник може да бъде и някое животно, което също се смята за добър знак и му се дава за подарък хляб.
Според народните легенди от този ден започнали родилните мъки на Божията майка и продължили до Бъдни вечер, когато се ражда Исус. Затова на Игнажден се отслужва празнична литургия.
Това е денят, в който започват да се събират и коледарите. В някои област (Русе и отчасти в Разградско) се спазва обичая Вардене (пазене) на квас, като изпълнението му се пази в пълна тайна. Той е свързан с ритуал за лек и магия, който се изпълнява от моми жени. В нощта срещу празника те се събират в една къща и две от тях замесват тесто, обърнати с гръб към нощвите. В тях бабите са поставили магьоснически билки.
В продължение на 12 нощи – до Васильовден (1 януари – бел. Авт.), омъжена жена стои будна край тестото и го пази, а останалите играят хоро. Рано сутринта на последния ден участничките в ритуала си поделят кваса и го пазят строго за себе си и своя дом. Те вярват, че той защитава от зли духове, магии и болести и ще им помага да спечелят и задържат любовта на избраниците и съпрузите си.
В Ловешко мома, която иска да разбере за кой момък ще се омъжи, отива на дръвника, сяда на него и се посипва с ечемик като нарича: "Който ми е на късмет, да дойде нощес да се женим заедно!". После става и взема в едната си ръка трески, а в другата ечемик и влиза в къщата. Треските оставя край огнището, а ечемика поставя под възглавницата си. Който сънува през нощта, за него ще се омъжи. Жени, които не са родили, на този ден спазват забраната да не работят, за да е по-леко раждането им. Преди изгрев жените измитат комините и изхвърлят саждите заедно с метлата, посипват от каденото жито и пепел около къщата. Това правят за предпазване от магьосници, които обират чуждото благополучие.
Много са поверията, свързани с празника Игнажден. Според някои от тях:
Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша.
Ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие.
Добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.
Ако на Игнажден времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие.
Времето през следващите 12 дни на месеца – от 20 до 31 декември – показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.
Не бива да се изнася нищо от къщата – най-вече огън, жар или сол – за да не излезе берекетът.
Не се иска и не се дава нищо назаем.
На Игнажден имен ден празнуват Игнат, Игната, Пламен и Огнян и техните производни: Игнатий, Игно, Игньо, Иго, Игон, Ига, Игнатка, Игне, Искра, Искрен,Игнасия,Игнасио, Агна, Пламена, Оги, Огнемир, Огнемира,Светослав и Светослава.