Вход | Регистрация

История и култура от Историческия музей в П. Тръмбеш

История и култура от Историческия музей в П. Тръмбеш

Ние не можем да мислим за днешния ден и за бъдещето, ако не знаем какво е миналото ни, като бит, като култура, като история.

С тези думи ни посрещна директорът на един от най-младите исторически музеи у нас - този в Полски Тръмбеш, Христо Харитонов при откриването на изложба с експонати от музейния фонд под надслов "История и култура". Експозицията може да бъде видяна в една от изложбените зали на "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.

1135499

В нея е представена колекция от оригинални картини на различни автори, които не могат да се видят никъде другаде. Основна част от тях са дарение от Огнян Бонев, роден в Полски Тръмбеш, но живее в Пазарджик.

Редом с картините са изложени и музейни предмети, илюстриращи темите и сюжетите им. Централно място заема картината на Коста Петров, показващ българския народен обичай жътва. Показани са малко позабравените, характерни за обичая предмети – сърп, паламарка, житна брада.

1135491

Под картината "Лазарки" на българския художник Христо Лозав (илюстратор на първата отпечатана в България българска банкнота от 5 000 лева през 1924 г., с лика на Христо Ботев - Ботевката банкнота) виждаме колекция от красиви пафти (чапрази), образци от различни райони на страната.

1135500

"Българската не само е работила от изгрев до залез, но тя е мислила и за това как да изтъкне на преден план красоатата, дарена й от природата", усмихва се Христо Харитонов.

1135496

Внимание привличат и две уникални картини на Евгения Лепавцова, представящи градкси народни носии. През 40-те години на ХХ век, като художник в Националния етнографски музей в София, Евгения Лепавцова пресъздава с акварел български носии, облечени върху манекени, живи модели или в натура. Създава и много скици, ескизи, картини с битов сюжет – композиции с висока документална и научна стойност. Интересен е фактът, че в родния град Стара Загора на Лапавцова има само една нейна картина, а музеят в Полски Тръмбеш притежава две.

В изложбата място намират и детски рисунки на деца от Кръжока по изобразително изкуство към СОУ "Цанко Церковски" в Полски Тръмбеш, дарени на музея.

"Културата си има своя история и историята - култура. Те се раждат заедно с човешката цивилизация. През различните периоди културата излиза на преден план. Можем да говорим за култура в бита, в отношенията между хората. Днешната култура може да влезе в музея, ако се осмислят съвременните процеси и се подчинят на някаква идея. Съвременни вещи от бита убягват от погледа на музейните специалисти. Ние мислим, че това, което е ежедневие не можем да окачествим с една или друга форма за история и култура и то отминава и заминава.", категоричен е Христо Харитонов.

Директорът на музея в Полски Тръмбеш съобщи, че в момента се работи по две нови експозиции. Едната ще представи образованието в средата на XX век (с по-съвременни учебни средства), тъй като сградата на музея преди това е била училище. Другата е с военно-историческа тематика.

Изложбата "История и Култура" на Исторически музей - Полски Тръмбеш ще остане в ИЗ "Рафаел Михайлов" до 31 януари 2014 г.

Събитието се организира  в подкрепа кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 година.

 

Историческият музей в Полски Тръмбеш е открит на 8 септември 2007 година в резултат на  събирателска и проучвателна дейност от страна на специалисти от Регионален исторически музей - Велико Търново и активната помощ на читалищните секретари от цялата община. В залите "Археология”, "Етнография", "Възраждане, нова и най-нова история"  изложените експонати са движими паметници на местната култура - мост между миналото и бъдещето. Представените в зала "Антропология” експонати са антропологични възстановки по черепи на действителни исторически личности - научно и творческо дело на член-кор.проф.д.м.н. Йордан Йорданов наш земляк и почетен гражданин на град Полски Тръмбеш.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар