Как се правят китайски червени фигури за щастие и късмет?
Снимка: Север.бг
Традиционното китайско изрязване на червена хартия практикуват две момичета, студентки във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Те се обучават в специалност Приложна лингвистика, с китайски език.
Калина Денева изрязва красивите украси от 4 години, а Мария Давидова от една година.
"Това изкуство се нарича дзиенджъ или къджъ. В цял Китай по време на Пролетния фестивал е много популярно изрязването на фигурки от хартия. Разноцветните и на различна тема картинки се залепват на прозорците или се слагат на вратата, или отпред на бюрото. Така те допринасят за увеличаване на празничната атмосфера. Слагат се за късмет през новата година", разказва Калина.
Допълва, че задължителен елемент в украсата е присъствието на йероглифа "фу", който е за щастие. Присъства и още един йероглиф - за двойно щастие. Освен за Нова година, той се използва и за двойка мъж и жена, и за сватби.
"Всичко може да се изрязва за китайската украса. Само ви трябват лист хартия, задължително в червен цвят, арт ножче, скалпел или ножичка", допълва Мария.
Калина се захванала с изкуството, защото обича пипкавите неща и дърворезбата. А и всички фигурки - сложни и обикновени приличат на занаята, все едно че изкусен майстор ги е издълбал. Мария пък се запалила към изрязването от Калина.
"Отнема доста време изработването на фигурите. По-сложните изискват повече часове. Но аз имам и нервите, и умението, и всичко, за да се занимавам с това. То ме успокоява, дори. Занимателно и приятно е", усмихва се Калина, на която съвсем скоро й престои пътуване до Китай.
Момичета вземат макетите от интернет. Отпечатват ги на бял лист. Него налагат върху червен, и изрязват. Започват винаги от най-малките детайли към по големите, защото се накъсва красивата, подобно на ажурна дантела фигура. За фината дейност трябва ножче, тип скалпел, защото с макетното е по-трудно. С ножица почти не работят, защото листът се мачка, разкриват още тънкости момичетата.
"Най-трудните модели, най си ги обичам. Колкото по-трудно, толкова по-интересно", казва Мария и разкрива, че всичко им е любимо като тема - от животни и растения до пейзажи и изящни сгради. Достатъчно е да са красиви моделите, които намират.
Сега са намислили, тяхна приятелка, също студентка да рисува макетите, а те по нейните картини да творят любимото си изкуство - дзиенджъ.
Изкуството дзиенджъ се поява преди около 2000 години след като Цай Лун, съновник и евнух, живял през епохата на династия Хан, който изобретява новия начин за производство на хартия. Те са едно от най-древните народни изкуства на националността Хан в Китай и представляват изрязани с помощта на ножица и нож от червена хартия разнообразни фигури и рисунки за декорация.
Занаятът има над 2 000 годишна история. Той е един от най-популярните народни традиционни декоративни изкуства в Китай. Изрязаните от хартия фигури е вид ажурно изкуство, при което зрителното възприятие създава усещане за ефирност и наслада от изкуството. Фигурите могат да бъдат изрязани от хартия, сребърно или златно фолио, кора или листа на дърво, плат, кожа и други слоести материали.
Тъй като материалите за изработването им се намират лесно, евтини са, ефектът е очевиден, приложението е широко, затова се ползват с всеобща популярност.
Изкуството е изключително подходящо да се прави от жените на село в свободното им време. Така те не само изработват практични предмети, но и внасят красота в живота си. Във всяко кътче на страната могат да се видят изрязани от хартия фигури, дори в различните райони са се оформили школи на местните стилове. Изрязаните фигури от хартия демонстрират не само стремежа на хората към красотата, но и крият дълбоката душевност на нацията.
Те влагали мечтите, надеждите и чувствата си в ножиците, с които режат; за модели използвали добре познатите им животни, растения, сюжети от народните легенди, герои от театралните пиеси и моменти от ежедневния живот; сътворявали изключително разнообразни творби, съдържащи наситения аромат на живота и така изразявали искрените мисли и чувства на трудовия народ и здравия му естетически вкус, както и чрез тях разпространявали едно чистосърдечно оригинално изкуство.
Тъй като изрязаните от хартия фигури са красиви и изящни и носят специфичен източен чар, могат да накарат човек да усети наситения аромат на живота и радостната атмосфера.
Китайското изкуство за изрязване на фигури от хартия идва от народа. Благодарение на това, че инструментите, които са необходими, са прости, формата е изящна, стилът е специфичен, декоративният им характер е силен, т.е. те са красиви и практични, от хиляди години са любими на трудовия народ.
Изобразявали са цветя, птици, насекоми и риби, плодове и зеленчуци, животни, персонажи от истории, легенди, боговете на щастието, благополучието, дълголетието и радостта, образи на тотемите и др., различните видове са за залепяне на прозорци, за обувки, за възглавници, украшения за дрехи, за сгради, за различни празненства, за отпечатване върху тъкани, за закачане на врати или прозорци, за тавани и др..
Хората започват да творят, обградени с прекрасните надежди за щастие и късмет и с красиви пейзажи. Те умело прибягват до художествени похвати като съзвучие, алегория, символи, сравнения, знаци, йериглифи и др., а при оформянето използват контраста между черно и бяло, закономерната промяна на линиите, прехода на пластовете, знаци от езика на изрязаните от хартия фигури и др. и формират особености като простота, наситеност, скромност, съдържателност, непринуденост и енергичност.
Красивите и свежи изрязани от хартия фигури внасят радост и настроение в живота на обикновените хора в Китай.
Днес сред народните изкуства в Китай авторите на изрязани от хартия фигури са най-многочислени. Това изкуство е широко разпространено в страната – от север до юг, от селата до градовете, сред мъжете, жените, старците и децата навсякъде могат да се видят хора, които могат да изрежат фигури.
Тъй като обичаите и нравите в различните райони не са еднакви, стиловете също се различават. Сред най-известните изрязани от хартия фигури в Китай са фигурите за залепяне на прозорците от провинция Шаанси, фигурите на персонажите от китайския театър от околия Юй в провинция Хъбей, както и мотивите от бродерии на националностите от Южен Китай. Изрязаните от хартия фигури от народа с богатото си съдържание и множеството орнаменти вече са се превърнали в изкуство, което украсява живота на хората.
Фигурите, които изрязва народът в Китай, са изкуство с богато съдържание и множество орнаменти, с богат и ярък национален стил, което украсява живота на китайския народ и се харесва от множество чуждестранни приятели.
Повече снимки може да видите в НАШАТА ГАЛЕРИЯ.