Вход | Регистрация

Какво липсва в социалната и културна среда на Асенова махала?

Организира се обществен дебат за връщането на културния живот в изоставените места на старата столица

Какво липсва в социалната и културна среда на Асенова махала?

Дебат за това, какво днес липсва в социалната и културна среда на Велико Търново ще се проведе този четвъртък, 30 октомври, в клуб ТАМ ("Марно поле” 2А, втори етаж).

Инициативата е на търновската организация "ВТ събития" (VT Events), която работи от 2009 г. насам с цел промотиране и създаване на културни и социални събития, Център за култура и дебат "Червената къща” (София) и "Градска пряка връзка" (Urban Shortcu).

Дебатът ще е първият от общо четири такива, тематично свързани, и ще е за квартал "Асеневци", където откриваме бавно рушащите се инфраструктурни доказателства за активния живот, случвал се някога – здания на фабрики, пресъхнал басейн, празно училище, редовен градски транспорт, все още обслужващ живеещите наоколо хора, които преди време осмисляли с работата си всички тези места. Цялата пустееща инфрастуктура, както и малкият жилищен квартал в съседство; изолираността, в която всичко съществува, сами по себе си представляват потенциал и възможност за обединяване на усилията ни в осмислянето и обновяването на този квартал. 

"Идеята на първия дебат е чрез изразните средства на изкуството да преоткрием "неутралните” места на Велико Търново и в светлината на съвременните медии да върнем живота в тях, маркирайки ги на картата като общественозначими зони и центрове на културния живот в града. Започвайки първо с отбелязването на тези "неутрални” зони върху картата на Велико Търново, след което, посредством иницииран от нас граждански диалог да намерим съвременно и приемливо за всички решение за тях.", уточняват организаторите.

Галин Попов, на когото всъщност принадлежи идеята за връщането на културния живот в тези изоставени места на старата столица, използва израза "неутрални” зони на града, защото не харесва звученето на фрази като "изоставени”, "разграбени”, "забравени” или "изолирани”. По неговите думи, тук животът не е спрял напълно, защото живеят хора с идеи, мечти и възможности и може би е прав: тук не животът е спрял, а само времето, спрял е диалогът и всяка форма на обществена, културна и дори социална комуникация: "Днес всички руини, които виждаме около нас, са забравени идеи от миналото. Това, което ще бъде запомнено занапред ще бъдат идеите, около които се обединяваме и работим днес.”

Участници в дебата могат да бъдат всички онези, които имат идеи и усет за съпричасност към подобен на този казус и за които бъдещето на градското пространство е от значение жители на квартала, както и студенти и ученици, общественици, управници, историци, археолози, архитекти, преподаватели, артисти, утвърдени авторитети, имащи поглед върху процесите, движещи културния живот на града.

Специално участие в дебата за квартала ще вземат и художникът Атанас Тотляков от Urban Shortcut, Диана Иванова, журналист, писател и идеен двигател на проектите на съществуващия вече 10 години фестивал "Goat Milk” в село Бела Речка, както и Мариана Асенова, журналист, продуцент и мениджър в областта на културата, образованието и информационните технологии, която излседва как културата и изкуствата променят градската, семейна и училищна среда. Галин Попов от VT EVENTS и модератора Стефан Кръстев.

Събитието ще се състои от 18:30 часа утре, 30 октомври.

Дебатът се осъществява под рамката на Проект "Българска мрежа за граждански диалог” финансиран в рамките на Програма за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014г.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар