Вход | Регистрация

Културна многоликост наднича от "Архивите на планетата"

Френският посланик откри изложба от 100 цветни фотографии, направени преди 100 години

Културна многоликост наднича от "Архивите на планетата"

Моми от Владая в носии позират непосредствено пред обектива. Мома с хурка в ръка преде насред селски двор, зареяла поглед встрани, а друга носи стомни за вода, сякаш уловена в миг преди да тръгне към извора. Група мъже и деца гледат сериозно към обектива на фона на разрушеното си село в околностите на Мелник, а двукатни мелнишки къщи и криволичещи кални улици напомнят за себе си от времето преди опожаряването на града.

"Архивите на планетата”, документирали и България, се разкриха пред великотърновци вчера, представени от известния български фотограф Иво Хаджимишев. 100 цветни изображения от различни кътчета на света са подредени в изложба в ИЗ "Рафаел Михайлов”, официално открита от френския посланик у нас Негово Превъзходителство Филип Отие.

Експозицията се организира от Община Велико Търново съвместно с Посолството на Франция у нас и Френския културен институт. Първите цветни заснемания на пъстрата човешка цивилизация и самобитност предизвикаха вниманието на изключително многобройна публика.

Даниел Панов, кмет на Велико Търново, посланикът на Франция и съставителят на изложбата Иво Хаджимишев запознаха присъстващите с предисторията на безценната колекция, инициирана и осъществена от френския банкер и радетел за световен мир Албер Кан.

Французинът успява да създаде универсален музей на хората и техните култури, на света въобще, за да покаже различното, но и общото между световните народи. Той вярвал твърдо, че това познание за света ще спомогне за постигането на траен мир, и то в навечерието на Първата световна война, каза Негово Превъзходителство Филип Отие.

Общо 72 хил. аутохрома*, заснети в периода 1911 – 1931 г., съдържа сбирката "Архивите на планетата”, която представлява един от най-важните и запазени фондове на цветна фотография от началото на ХХ век, каза още посланикът. Подбраните 100 аутохрома, представят бита, традициите и архитектурните достижения на страните от Балканите, както и на по-далечни дестинации като Индия, Китай, Мароко, Бенин.

Екипът от фотографи на Албер Кан е успял да фотографира света в развитие – в процес на моделиране, заяви посланикът, а изложбата, гостуваща у нас от май миналата година, е израз на "сватбата” или сътрудничеството между България и Франция.

Иво Хаджимишев сподели, че миналия месец са открити още три аутохрома, свързани с България: семеен портрет на граф Игнатиев, портрет на генерал Савов – един от стратезите в Балканската война, и на Кръстьо Раковски – високо образован български емигрант в Русия, който става първият министър-председател на Украйна. Те също ще бъдат включени в пътуващата изложба, която предстои да бъде показана в съседните ни страни.

Пред Север.бг именитият фотограф изрази първоначалната си изненада от документираната бедност във Владая и Мелник. След като разбира замисъла на фотографиране на Кан обаче – търсене на обикновеното, типичното във всяка култура в момента на заснемането, той е пленен от идеята за този глобален обхват на многоликия свят.

Ако сте пропуснали откриването на ретроспективната изложба, имате възможност да надникнете в миналото на десетки държави до 15 март.

 

*аутохром - фотографски способ с цветно изображение, който е патентован през 1903 година от братята Огюст и Луи Люмиер. Представялва първата цветна индустриална фотографска техника.

________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар