На баба козунаците - по-вкусни и предпочитани
Снимка: МЗХ
"Домашни сладкарници" и тази година отварят врати по Великден. Многото почивни дни предполагат повече време за домакинстване и развихряне на фантазията. Било за украсяване на празничната трапеза, боядисване на яйца или правене на козунаци.
Освен че в майсторлъка се впускат главно възрастните жени или по-заможните жителите по селата, тази година това ще сторят и по-младите, показа проучване на Север.бг. Научили рецептите от роднини или съседи с опит те ще се опитат да изненадат семейството си.
"Тестото трябва да се замеси добре, да се сплете, да втаса, защото козунакът е капризен продукт, трябват му поне два часа и половина”, учи младата Мария баба Николинка. И допълва, че топлото време в празничните дни допълнително ще помогне за добрия "козуначен" процес. Детето на младата жена, 4-годишният Симеон също обещава да се включи в изработката му, както и при боядисването на яйцата.
И тази година цената на традиционния великденски продукт по магазините остава непроменена. 350-грамов козунак струва 1,60 лева, а половинка е от 2 до 2,50 лева. Макар и да се добавят допълнителни екстри като шоколадови капки, стафиди, портокалови или лимонови корички, канела, малмалад или орехи продукта няма да се оскъпи значително. Козуначеното руло също запазва цената си от 2, 30 до 2, 80 лева в зависимост с мармалад, орехи, канела с крем или шоколад е.
"Свито е потребление засега. Притеснителното е, че се събират много почивни дни тази година и повечето хора ще си омесят козунаци вкъщи или при гостуване при родителите по родните места. Това ни обрича на непрогнозируемост - колко козунаци да омесим и предложим на клиентите, и как да се организираме по празниците", посочи Жени Сапунджиева, председател на Областния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите във Велико Търново и собственик на сладкарница в центъра на града.
Според нея тревожното за бранша е и това, че града ще се опразни, а и в почивните дни от 1 до 6 май голяма част от населението не са взели нито пенсиите, нито заплатите и не биха могли да си напазаруват добре и да посрещнат подобаващо празника Великден.
Сапунджиева обаче, въпреки свитото потребление, остава вярна на принципите си и опита си и предлага козунак според предпочитанията на клиентите си от години. А именно т.нар. козунак със структура на конци.
"Това са българският вкус и очаквания", усмихва се тя и заявява, че са опитвали да й предложат гръцки миксове за Великденския сладък продукт, но той имал плътност на кекс. А това е доста различен козунак за нас, българите.
И допълва, че хубавият козунак се прави от естествени суровини като брашно, мляко, яйца, захар, май и лимонова есенция. Качественият козунак има характерна сладост и жълт цвят и ухае на лимон. Освен това при разчупването му се забелязват т. нар. конци на тестото. Хубавият козунак има и специфична златисто-кафява на цвят коричка. Тя обикновено е поръсена със захар, която се карамелизира по време на изпичането на изделието. Козунаците са най-вкусни до 48 часа след като се изпекат.
Уважаващите себе си сладкари не слагат оцветители.
"Традиционното великденско сладко тестено изделие се прави с много старание и професионализъм, защото е трудоемко”, казва още Жени Сапунджиева.
Винаги по Великден тя и нейни колеги от бранша, даряват козунаци на деца от социални домове. След празниците пък ще покани с приятели отново социално слаби и нуждаещи се хора в сладкарницата си, с което продължава инициативата "висящо" кафе.
И съветва клиентите да купуват козунаци от местни фурни, в чието качество са се уверили от предходни години.