Вход | Регистрация

На днешния ден отбелязваме Световния ден на климата.

На днешния ден отбелязваме Световния ден на климата.
sxh

Световната общественост за пореден път се обединява днес в името на запазването на климата. Проблемите на глобалното затопляне и взимането на мерки за неблагоприятните от това последици са сред основните приоритети на еколозите и трябва да бъдат такива и на уравляващите.

 

Глобалното затопляне е повишаването на средната температура на атмосферата и на Световния океан, наблюдаван през последните десетилетия. През 20-ти век средната температура на Земята се е повишила средно с 0.6 градуса, което води до затопляне на долната част на атмосферата и т. нар. "парников ефект". Доказателство за опасността е и фактът, че десетте най-горещи години в историята са били след 1980 г.

 

Сред основните причини за силната проява на парниковия ефект е увеличеното изгаряне на горива в транспорта, енергетиката и промишлеността, което предизвиква отделянето на въглероден двуокис. Всяка година в атмосферата се изпускат 25 млрд. тона въглероден диоксид, т. е. 70 млн. т на ден или 800 т за 8 сек. Северна Америка изпуска – 54 кг на човек на ден, а Европа и Азия по 23 кг на човек на ден. Освен от човешка дейност, източниците на парникови газове са и природни - изригването на вулкани и изветряването на варовиковите скали. 

 

Последиците за човечеството от необмислени действия, които вредят на природата, са изключително неблагоприятни. В Доклада на експерти от Програмата на ООН за околната среда са записани тревожни данни. Ако темповете на глобалното затопляне са все така интензивни, след 30 години повече от половината хора на Земята ще страдат от недостиг на вода, а 2,5 на сто от населението на планетата ще гладува, алармират учените.

 

Ще се повиши температурата на земята – от 1.5 – 4.5 градуса при оптимистичните прогнози и до 7.7 градуса при песимистичните; ще се повиши нивото на световния океан; ще изчезнат цели островни групи и ще бъдат потопени крайбрежия; драстично ще се промени количеството и разпределението на валежите; ще се увеличи честотата на сушите и на ураганите; ще изчезнат горски масиви, поради изменение на естествената им среда; като цяло климатът ще се промени.

 

Възможно решение на проблема е промяна на енергийния баланс и използване на алтернативни енергийни източници – вода, вятър и слънце, и намиране на нови енергийни източни – като водород, съветват учените и дават пример с първата в света електроцентрала, която работи с маслини в Южна Испания. Към момента необичайното изобретение захранва 27 хиляди домакинства с произведената "зелена" енергия.

 

За намаляване на глобалното затопляне може да помогне всеки, като бъде по-ангажиран и отговорен в спазването на основни правила, неизискващи никакво усилие от наша страна, но оказващи голям ефект върху природата. Хубаво би било да я приемаме като нещо живо и да правим всичко, зависещо от нас, да не й вредим, защото, ако прекалим, тя ще ни го върне. А Земята ни е прекалено хубава, за да я унищожаваме…

 

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар