Вход | Регистрация

На този ден е родена Кина Казанджиева - Герджикова

Във великотърновския род Славейкови се ражда едно голямо име на българския театър в зората на неговото създаване

На този ден е родена Кина Казанджиева - Герджикова
Снимка: sxc.hu

Кина Казанджиева - Герджикова е драматична актриса, оставила значима следа в българското драматично изкуство. Тя се ражда в известния род Славейкови във Велико Търново на 6 януари 1884 г.

Роднини я взимат в дома си в София, след като остава твърде малка кръгло сираче. Налага се да работи като прислужница и домашна помощница в престижни софийски квартали и така попада сред артистичните среди на големия град. Един пътуващ театър поставя началото на творческата й кариера.

Едва 18-годишна се утвърждава като талантлива актриса, участвайки в постановките на българския драматург Войдан Чернодрински. Основаният от Чернодрински Македонски театър се разформирова и младото момиче става без средства, без дом и работа. Постъпва в манастир, за да оцелее, но там не остава дълго. Любовта към изкуството я кара да напусне светата обител и да постъпи в "Съвременен театър" на Матей Икономов. Тук прави своите истински професионални стъпки, получава първите си сериозни роли, постепенно развива таланта си на театралната сцена. През 1907 г. актрисата се омъжва за артиста Николай Герджиков и двамата започват работа в Пловдивския общински театър. Взискателната пловдивска публика много скоро обиква Кина Казанджиева-Герджикова.

Фамилията Герджикови е заможна и с високо положение сред културните среди. В богатата семейна библиотека Кина чете непрекъснато, усъвършенства се духовно, става една от най-интелигентните дами в изисканото общество на старинния град. Желанието й да придаде по-широк размах на сценичния си талант, да изрази новите и модерни виждания, я карат да напусне Пловдивския общински театър и да стане един от основателите на частния пътуващ "Популярен театър". Неговата слава се дължи на богатия сценичен реквизит и гардероб, на модерните постановки и на таланта и професионализма на състава му. Макар и едногодишен, престоят на артистичното семейство Герджикови в него се оказва много ползотворен.

Обхванати от творчески ентусиазъм те заминават за европейската театрална столица Париж. Там Кина Герджикова прилежно усвоява френското театрално майсторство и школува сценичното си изкуство. След тригодишен престой (1912-1915 г.) двамата изтъкнати артисти се завръщат в България и постъпват в Държавната трупа на Народния театър. Софиянци са очаровани от дебюта на талантливата актриса в ролята й на Нора от едноименната пиеса на Ибсен.

През 1919 г. даровитата великотърновка играе в Общинския театър в Гюмюрджина, а после отново в любимия Пловдивски театър. Добре е приета и от варненската публика, тъй като в периода 1925-1927 г. е привлечена на работа във Варненския театър. Тя е постановчик на "Родина” от Зудерман и изпълнява главните роли в постановките на трупата – Тамара в "Борислав” на Вазов, Вела във "Вампир” на Страшимиров, "Наташа” в "На дъното” на Горки, Оля в "Свети, но не сгрява” на Островски и много други.

Кина Герджикова е баба на известният български оперен певец проф. Павел Герджиков. Той разказва, че е убеден, че склонността му към музиката и театъра идва от баба му Кина. Според него тя посветила живота си да сее театрално изкуство в провинцията, и то в най-гладните и трудни години на България – в началото на века, времето на Балканската война и националната катастрофа. Борила се, за да бъде запазен Пловдивският общински театър, където е играла.

Последните си творчески години Кина Казанджиева-Герджикова прекарва в София, умира на 15 март 1950 г. С неповторимия си талант и професионализъм тя остава в историята на българското драматично изкуство.

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: Wikipedia
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар