Наближава финалът на проекта "Работилница на мечтите"
14 месеца хора с умствена изостаналост се социализират чрез защитени работилници
Снимка: Север.бг
Четири защитени работилници на територията на община Велико Търново дават възможност за работа на 80 лица с умствена изостаналост и хора с увреждания вече 14 месеца.
Социалното предприятие "Работилница на мечтите" е създадено в рамките на проект "Работилница на мечтите - шанс за защитена заетост и социално включване в общността", реализиран от Община Велико Търново, в партньорство със Сдружение "Център за социални инициативи" - Велико Търново. Проектът стартира на 1 март миналата година и приключва на 30 април 2011 г.
По проекта лицата с увреждания са заети всеки ден по няколко часа в защитените работилници. Всяка една от тях е профилирана в различно производство. Социалното предприятие в с. Церова кория е ориентирано в производството на керамични сувенири с традиционни символи от културното наследство на старата българска столица. Асортиментът включва моливници, медальони, рамки за снимки, магнити за хладилник, плакети и др.
Визитници, калъфи за телефони и очила, подложки за чаши и други сувенири от кожа изработват в работилницата в с. Пчелище. Хората с умствена изостаналост в защитеното жилище в гр. Дебелец изработват еко чанти от плат с различни видове шампи, бродирани кърпички, гоблени, пана и др.
В четвъртото социално предприятие по проекта към Дома за стари хора "Венета Ботева" - Велико Търново, лицата с умствени увреждания са се специализирали в производството на рекламни тениски, тишлайфери с ръчно изработена декорация, сувенирни пана и картички, чрез използване на специфична техника - австрийска графика с конец.
Освен производствен компонент, социалното предприятие "Работилница на мечтите" включва и защитена заетост. По думите на шефа на Дирекция "Социално подпомагане" Росица Димитрова, в дългосрочен план защитените работилници дават възможност на лица от специализираните институции и лица с увреждания, които ползват услугите на Център за социално консултиране и подкрепена заетост, да повишат своите трудови умения и навици и да бъдат подготвени за работа в социално предприятие.
"Работи се и върху образователните им потребности. Седем от потребителите в Защитеното жилище в Дебелец ще получат диплома за завършено образование. Ние сме единствената община, в която това се случва", не без гордост отбеляза Димитрова и допълни, че само преди ден Европейска наблюдателна комисия е инспектирала и четирите работилници, като първоначално дадената оценка за организация на работата в тях е била много висока.
След приключване на проекта в края на април, в работилниците ще останат общо 20 души, които ще получават възнаграждения за труда, който полагат. Това ще стане възможно, благодарение на продажбите на сувенирите. На този етап те все още се подаряват с рекламна цел, информира ръководителката на проекта Нина Русева.
Председателят на Сдружението за социални инициативи Мария Илчева заяви, че досега на друго място не е реализиран такъв проект, което е още един плюс по отношение на грижата за хората с умствена изостаналост.
На 14 май в Националния Дворец на културата в София ще има изложение на 45 проекта, като два от тях ще бъдат презентирани. Единият от двата е "Работилница на мечтите".