Вход | Регистрация

Нове - сърцето на легиона

Нове - сърцето на легиона

Времето е хубаво. Слънцето пече. Духа умерено силен, топъл дунавски вятър. Усилени ремонтни дейности "кипят" покрай античния град Нове, край Свищов. Теренът е голям, работата много. Работници пъргаво следват задачите за деня. Покрай тях машини. Снага извисяват вече няколко съоръжение и стени на храмове. По всичко се вижда, че тук се "готви" да стане нещо грандиозно!

Това видяха журналисти и екипът на Областния информационен център - Велико Търново преди седмица при посещението си на обекта. Наш гид, в кратката туробиколка бе зам.-кметът на Свищов Пламен Александров. Поводът бе поредният успешно реализиращ се проект по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013. Неговото име е "Нове - сърцето на легиона. Социализация и експониране на римски военен лагер и късноантичен град Нове - I етап". Общата стойност на проекта е близо 5,881 млн. лева. Трябва да завърши на 28 март 2014 г.

Общата цел е развитие на конкурентоспособна културно-историческа атракция с наличен туристически потенциал - археологическа културна ценност "Античен град Нове" като интегриран туристически продукт, допринасящ за развитие на несезонен културен туризъм, както сложно го пише в документите.

Или накратко - привличане на повече посетители, както и такива свързани с наследството на готите и Рим, които да "усетят" епохата с видяното, както и като участват в различни събития, организирани на терен.

1085719 1085711 1085732

На 4 км от Свищов се намират останките на древен град. Когото и да попитате от местните хора какво е това, ще ви отговори "Античният Нове". Това, което се вижда обаче, не е само от древния римски град. Тук има толкова история, че няма как да се опише. Освен дом на Първи Италийски легион по време на Римската империя, това място е и с изявено готско присъствие. Колко от нас знаят, че това е първата столица на Теодорих Велики?. Същият, който тръгва с племената си, вече покръстени към Европа и промени цялата история на континента. А колко знаят за присъствието на Вулфила? За първата преведена Библия? За баптистерия, в западната част, който много от местните хора мислят за странно изграден басейн, неподозирайки, че в този "купел" са кръщаване варварските племена и че на практика от него тръгва християнството към Европа?

Неразбраното историческо наследство провокира Община Свищов да кандидатства с проект, поясняват от местната администрация.

1085724 1085730 1085717

"Това е най-добре запазеният римски лагер. Решихме че е добре ако реализираме проекта по тази оперативна програма, да го експонираме. И то най-добре с тези части, които са проучени и няма да се извършват повече археологически дейности, а именно - щабът и светилището на легиона. Предполагаме, че ще има и голям интерес от държавите свързани с готското наследство, с покръстването им от епископ Вулфила. Преди няколко месеца идва делегация от Равена, тръгнали по следите на готите и епископ Вулфила и се оказва, че има повече неща, които да ни свързват", разказва и се усмихва зам.-кметът Пламен Александров.

И допълва, че не само се мисли за добрата реставрация и консервация на обекта, но и за оформяне по такъв начин, че да се използва при различни организирани събития, като туристът участва в тях. Идеята е следващият фестивал "Орел над Дунава" да се проведе в новоизградения комплекс, на плаца на някогашния италийски легион.

"Епископският комплекс е един от най-големите за епохата си. Удобен ще бъде за разглеждане на туристите. Ще се влиза вътре. Ще има прозрачни подове. Под тях ще се виждат оригинални археологически находки. Ще се виждат хипокауса - тръбите за отоплението и лакрини - античните тоалетни. Голямата базилика е била тук, зад нея малката базилика. Ето колоните са вдигнати. Тук има и доста помощни помещения. Тук готите стават християни и оттук тръгват като такива към Европа. Проучванията продължават и това е интересното, което ще се вижда на място от туристите. В зависимост от случващото на обекта туробиколката ще бъде по-дълга или по-кратко, но със сигурност поне час", пояснява още Александров.

По проекта е предвидено да има специално осветление, трубини за публиката, от където ще наблюдава случващото се от Римско време, пресъздадено от аниматори. Ще има и 15 дка затревена площ. Ще бъде изграден и лапидариум.

Най-сложното в работата по обекта е било изработването на плочките, нужни за реставрацията. Само екипът на керамичната фабрика в павликенското село Бутово са ги направили, по поръчка и с уговорката, че трябва да се чака доста време, защото технологията го изисква. А и размерът им е нестандартен. Трябвало да стоят един месец на проветриво място, да се пекат в пещ и след това да се прецени колко ще са качествените.

Нужният камък пък е варовик. Спойката за материалите също е по специална рецепта.

"Усилията ни са толкова големи, защото екипът на Община Свищов се стреми максимално автентично да реставрира обекта. За това е и червената черта по градежа, която да откроява оригинала от надстрояването", заключава Александров.

Да научим повече:

Руините на римският град Нове (Novae) са разположени на 4 км източно от Свищов. През 45 г. от н. е. на това място възниква лагер, в който е настанен първоначално VIII-ми Августов легион, а през 69 г. идва I-ви Италийски легион, който остава там до края на античността.

Укреплението е с размери 485 на 365 м и е издигнато непосредствено до високия десен бряг на река Дунав. Западно и югозападно от него се намира цивилно селище, в което са живели ветерани от войската, търговци, занаятчии и техните семейства.

При разкопки на 2 км източно от град Нове е открито друго селище. В края на III и началото на IV век военният лагер постепенно се разраства и се превръща в крепостен град със смесено военно и цивилно население.

Разквартируваните в Нове легиони участват в редица победни сражения, между които войната на император Траян с даките и походите на владетелите от династията Севери на изток. В края на VI и началото на VII век градът е център на отбраната на византийската армия срещу постоянните атаки на славяни и авари.

По време на дългата си история Нове е посещаван от някои от най-известните римски императори: Траян (98-117 г.сл.Хр.), Адриян (117-138 г.сл. н. е.), Каракала (198-217 г.сл.Хр.). Има предположения, че император Максимин Трак (235-238 г.сл. н. е.) е роден в Нове.

След Миланския едикт на император Константин християнството става пълноправна религия в Римската империя. Този момент се отразява в изоставянето на старите езически храмове и създаването на нови култови сгради - църкви и базилики. Нове е епископски град през 5-6 в.сл.Хр. Могат да се видят сгради, свидетелстващи за масови покръствания на готите - първите християнизирани германски племена.

През втората половина на V в. от н. е. Нове е главна резиденция на готския крал Теодорих Велики, впоследствие завладял Рим и създал готско кралство със столица Равена на територията на днешните Италия, Австрия, Словения, Хърватско.

 << Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар