Представиха турската авторка Солмаз Камуран
В рамките на маждународния проект "Лейди кафе 45+" /Lady Cafe 45+/ в Регионална народна библиотека "П. Р. Слвейков" във ВеликоТърново Ружа Велчева представи пред членовете на клуба турската писателка Солмаз Камуран и нейния роман "Вятърът на Дарданелите".
За читателите на Север.бг Ружа Велчева ни разказа, че Солмаз Камуран е родена през 1954 г. в Истанбул, но има български корен и изпитва привързаност към страната ни. Нейната баба е била родена в Русе.
Завършва Стоматологичния факултет на Истанбулския университет. На 11 години печели конкурс на Детското радио за написване на разказ. Четиринадесет години работи като зъболекар, след което се посвещава изцяло на литературата. Автор е на редица текстове за научно-популярни предавания по телевизията и пътеписи. Книгите й са преведени на 11 езика, а четири от тях са преведни и на български език.
Най-успешният й роман в Турция "Естер - една еврейка в османския двор" (100 000 тираж) печели наградата за най-добър роман за 2001 г.
Солмаз и нейният съпруг Четин Алтан, както и неговите синове Ахмет и Мехмет са фигури в политическия и културен живот на Турция. Заради своята смела гражданска позиция те са преследвани от турските власти. Семейство Алтан защитава правата на малцинствата. Четин и Ахмет дори са били в затвора заради политическите си възгледи.
"Запознах се задочно с авторката чрез една българска, Панайотка Панайотова, която е преводач на четирите й книги, които излизат у нас. Много съм впечатлена от творчеството й. Не случайно избрах да представя книгата й "Вятърът на Дарданелите", тъй като тя е много актуална. Показва, че политиците са тези, които поставят граници между отделните вероизповедания, а хората могат спокойно да живеят мирно помежду си. Солмаз Камуран ненавижда войната като средство на държавните политици да уреждат свои лични интереси. Войната е това, което обърква живота и съдбата на хората", обяснява избора си на автора, Ружа Велчева.
Проектът "Лейди кафе 45+" е финансиран чрез националната агенция "Център за развитие на човешки ресурси" и се реализира по секторна програма "Грюндвиг" и "Учене през целия живот". Средствата са в размер на 14 000 евро за 12 мобилности.
Идеята на проекта е дамите на възраст 45+ да бъдат полезни и по нов начин, непрофесионално да се реализират и преоткрият умения и способности, както и да бъдат по-активно социализирани.