Представят класически графични техники със съвременно виждане
Снимка: Север.бг
Младите съвременни графици Зоран Мише, Васил Ангелов, Горан Тричковски и Павел Целкоски откриха изложба "Графика" във Велико Търново, в рамките на фестивала за съвременни форми на изкуството "Тетрис".
Графиките, изработени с всички дълбокопечатни техники на ръчен, класически принцип, са изложени в Клуб "Таралеж" на Самоводската чаршия и определено предизвикват и задоволяват любопитството и на най-ревностните, и взискателни почитатели на това изкуство.
Според авторите, съдбата ги е събрала заедно. Попадат в един курс в Националната художествена академия. След което любовта им към графиката, а и приятелството помежду им, са причина да отворят ателие и да започват да творят заедно.
"Работите им са коренно различни. Единственото общо в техните произведения е, че работят в областта на черно-бялата графика. Което може да се възприеме към връщане на класическото звучене на черните форми. Може би този квартет е една доста сполучлива формула, която се възприема много добре както от зрителя, така и от специалистите", сподели при откриването на изложбата Емануела Ковач, която е преподавала Графика на четиримата в НХА.
Въпреки че изкуството е индивидуално занимание, четиримата успяват, работейки заедно и провокирайки се един друг, да се съхранят като самостоятелни и индивидуални автори.
"Няма нищо по-хубаво от това да стоиш в ателието и да си цъкаш на малка метална плоча с една игличка, направена ръчно. Студеният компютър не може да го улови това нещо. Като отпечаташ нещо и не се получи правилно, се изнервяш, но не се отказваш. Трябва да излезе това, което си замислил. След дългия път, който си изминал, накрая като погледнеш отпечатъка, оставаш доволен. За малко. След това продължаваш с друг", сподели за работата с графичната техника Горан Тричковци.
"При съвременното изкуство винаги се пояснява идеята, а не медията на изразяване. Ние правим old school медия със съвременно виждане. Не виждам проблем да сме съвременни", допълни Зоран Мише.
И четиримата споделят, че цветът ограничава и е по-трудно да се правят цветни графики, от техническа гледна точка. За тях черното е провокация. "Черното е много богато и е голяма мистерия. Това е голямо пространство, в което постоянно преоткриваш нещо, като в голямо пътуване", пояснява Павел Целколски.
Зоран Мише е роден в гр. Охрид, Македония през 1984 г. Завършил Национална художествена академия специалност Графика при доц. Димо Колибаров. Участвал е в над десет колективни изложби в страната и чужбина, участвал е няколко биеналета и симпозиуми. Носител е на над двадесет награди у нас и в чужбина.
Павел Целкоски е роден през 1986 г. в Охрид, Македония. Завършва бакалавърска и магистърска степен в Национална художествена академия. Павел Целкоски се е изявявал в над двадесет изложби в страната и чужбина, сред които -,,Без граници” - групова изложба на български и македонски автори ,,Bulgarisches kulturinstitut - Haus Wittgenstein” - 2011, Виена, Австрия и ,,Трансформ” - интернационална студентска изложба, 2012 - Солун, Гърция.
Васил Ангелов е роден през 1987г. в гр. София. Завършил е Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография”, специалност Полиграфия и Национална художествена академия, спец. Графика степен бакалавър. Васил Ангелов е носител на редица награди, между които от "Шесто международно триенале на графичните форми” София, 2010г. Представил е творчеството си в десетки изложби в страната и чужбина една от тях е "Без граници” – групова изложба на български и македонски автори - ”Bilgarisches kulturinstitut – Haus Wittgenstein” - гр. Виена, Австрия - 2011г.
Горан Тричковски е роден в гр. Делчево, Македония, през 1987 г. Завършил е Национална художествена академия, магистърска степен спец. Графика при доц. Йохан Йотов. Горан Тричовски е печелил награда за млад автор – графика, участвал е в над двадесет изложби в страната и чужбина, сред които "Corpo Ex/Posto” Венеция, Италия - 2010г.