Вход | Регистрация

Проф. Сребра Михалева и "Великотърновски музикален театър"

Проф. Сребра Михалева и "Великотърновски музикален театър"
Снимка: Север.бг

"Артистите нямат възраст. Те имат талант, някой повече, други по-малко. Творческа кариера, последователи, обожатели. Те са с млад дух и винаги пълни с енергия. На тях посвещавам тази история, на тези които са я творили с любов, и творчески размах. Не искам да пропусна нито едно име на артист, солист, балетист, хорист, оркестрант. Всички те са градили и са създавали своя театър, който носи отличителната творческа емблема - великотърновска оперетна школа". Такова е мотото на монографията на проф. Сребра Михалева - "Великотърновски музикален театър 1914 - 2000 година. Хроника в снимки и документи". Тя я представи в навечерието на Деня на християнското семейство, в регионалната библиотека "П.Р.Славейков" във Велико Търново.

В над 500 страници, книгата разказва за животът на местната Мелпомена в много снимки, документи, рецензии от публикации във вестници, в пълна хронология за цял един век. Тя е първата в България от такъв род. Печелила е национален конкурс в Министерството на културата. Излязла от печат е през 2010 година. Представяна е официално само в театъра.

1113595

"Почувствах се морално задължена да напиша монографията, с идеята, да не е забравено делото на хората, носили духа на великотърновци. Театърът е уникален със своя естетически стил и формирал своя музикална школа. Представям я сега, защото театърът е едно огромно семейство, където няма ли единство, няма театър. Усеща се духа на времето чрез книгата", обясни проф. Михалева, която грижливо е подреждала документите в своята труд.

В него е представен първия спектакъл на великотърновска сцена през 1914 година. Опити за оперетно дело е имало още в началото на миналия век, когато идват италианските трупи и под тяхното въздействие и влияние започват да се правят в цяла България - опери, оперети и детски музикални спектакли, казва авторката. И допълва, че тогава е имало висок възрожденски дух. Така по години е проследена едновековната история на търновския театър.

"Върхът за мен, най-доброто му постижение е "Страната на усмивките" от 1987 година. Спектакълът не е само национален връх, но с първи награди на прегледите", допълни авторката.

С книжното тяло на монографията се разпространяват и 4 CD диска, с 98 кратки видеоклипа на играни спектакли през годините от съставите на МДТ. Част от тях публиката успя да види при представянето на книгата в библиотеката. Сред нея бе и Стелияна Христова, победител от музикалния формат "Гласът на България" от 2011 година, сега ученичка в класа на проф. Сребра Михалева.

1113601

"В кратките видеоклипове се виждат хората, които вече не играя на сцената на театъра, някои вече не са и тук, сред нас. Направихме ги не само за спомен, а да има памет за тези хора. Имам едно мото, перефраза на Омуртаг, от колоната му, че артистът и добре да играе, си отива, но нека дошлите след него да знаят и помнят. Книгата е музикалната памет на града", поясни преподавателката във ВТУ.

Втората й монография ще бъде за Бургаската опера. Тя е почти готова. Причината за интересът е, че  търновската оперета и бургаската опера са национални първенци на първите прегледи на любителското изкуство в България. Те са били полупрофесионални институти.

Тя има идея да пише монографии и за други театри в България или да провокира други на напишат за тях.

Сребра Михалева е дългогодишен артист - солист в Музикално-драматичния театър "К. Кисимов" във Велико Търново. Има изиграни 41 спектакъла и множество гастроли. Преподавател е във Великотърновския университет "Св. Кирил Методий" по оперно, поп и джаз пеене вече 20 години. Преподава и в Музикалната академия, и в Пловдивския университет. Професор от 2010 година. От 2013 година е член на "Лайънс клуб Велико Търново".

Любовта й към операта, пеенето и театърът не са случайни - произхожда от музикално семейство. Носител е на наградата "Златна лира" от 2003 година за високи творчески постижения в музиката.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар