Ротари клуб Велико Търново празнува 75-годишнина
Ротари клуб Велико Търново тържествено ще отбележи 75-годишнината от създаването си. Клубът е създаден през далечната 1938 година, а датата на неговото чартиране е 1 ноември.
"Ротари не е тайно общество. Това трябва да знаят всички. Това е едно общество, което обединява хора, посветили се да служат безвъзмездно в полза на обществото", категоричен е Милчо Ванев, настоящ председател на движението в старата столица.
Празничната програма днес, 1 ноември, ще започне от 16 часа с тържествена церемония в голяма зала на Община Велико Търново. Ще бъдат връчени грамоти на всички президенти на клуба. Грамоти ще получат и всички настоящи членове.
След тържествената церемония ще бъде поднесен цветен венец на паметника "Майка България" по случай Деня на народните будители. От 17:30 часа ще бъде открита мемориална бронзова плоча, с размери 55/35 см, на входа на Военния клуб. Сградата е мястото, където на 1 ноември 1938 г. е бил чартиран Ротари клуб Велико Търново.
От 18 часа в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" ще бъдат открити две изложби по случай годишнината. Едната включва архивни фотографии и шаржове, илюстриращи историята на ротарианското движението във Велико Търново и България. Другата експозиция е на художника Сашо Филев, член на Ротари клуб Велико Търново. Тържествената гала вечеря на ротарианците е предвидена за 19 часа.
Великотърновските ротарианци чакат за празника си около 140 гости, сред които и 16-членна организация от Брашов.
Ще ви запознаем накратко с историята на ротарианството в света и у нас. Ротари Интернешънъл или само Ротари, е доброволческа, хуманитарна и неправителствена организация с нестопанска цел със седалище в Еванстън, окръг Кук, щата Илинойс, САЩ. Включва разпръснати по целия свят клубове, известни като Ротари клубове. В света има повече от 34 000 клуба в повече от 200 страни с над 1,2 милиона членове. Декларираната цел на организацията е да събира на едно място лидери, които доброволно да отдават времето и уменията си, за да служат на своите общности и света.
Ротари не е свързана по никакъв начин с религиозните и с политическите убеждения на своите членове. Декларирайки, че насърчавайки хуманизма и почтеността във взаимоотношенията между хората, Ротари се обявява за зачитане личната свобода на всеки човек. Затова тя е преследвана от тоталитарните и недемократичните режими по света, като се радва на добър прием във всички демократични, и особено либерални общества.
Първият Ротари клуб е създаден през 1905 година в Чикаго, (САЩ) от адвоката Пол Харис, заедно с трима свои приятели. През 1910 година Ротари свиква първия си конгрес в Чикаго и шестнадесетте съществуващи тогава клуба се обединяват в Национална асоциация на Ротари клубовете. През 1912 година на конгреса в Минесота, поради международния ѝ характер, организацията се преименува на Международна асоциация на Ротари клубовете, а през 1922 името й е съкратено на Rotary International.
По време на Втората световна война много от клубовете се разпускат, а членовете им взимат участие в подпомагане на жертвите от войната. Ротари е в основата на създаването на ЮНЕСКО и ООН. Ротарианските клубове в страните от Източна Европа под комунистическия режим са разформировани в периода от 1945 до 1989.
Първата емблема на Ротари е обикновено колело на каруца в момент на движение като символ на "цивилизация и движение". През 1923 година колелото с 24 зъбци и шест спици се възприема за символ, като се добавя и ключ на оста, за да покаже, че колелото е работещо, а не в застой. На конгреса в Далас, Тексас, през 1929 година е представено официалното описание на емблемата. Кралското синьо и златно са избрани за официални цветове на Ротари, а флагът на Ротари е бял с колелото, изобразено в средата. И до днес, поставен на ревера, този знак отличава всички ротарианци по света.
Според статистика от Ротари интернешънъл България е страната с най-бързо развиващо се ротарианско движение. Първият Ротари клуб в България е основан в София на 22 април 1933 г., а 3 години по-късно е чартиран Ротари клуб и в Русе. Първият Ротари клб във Велико Търново, основан на 1 ноември 1938 г., е бил един от осемте, които са съществували преди забраняването им по време на Втората световна война със Закона за защита на нацията и са разпуснати като тайно общество.
Сега в България има 85 Ротари клуба с над 2 332 ротарианци в почти всички големи градове. От началото на възстановяването на ротарианското движение досега българските ротарианци са помогнали на обществото с програми и действия за над половин милион долара.
През декември 2001 година в резиденция Бояна е чартиран Ротари клуб Велико Търново, а негови първи учредители са Кольо Дамянов, Пламен Цанев, Петьо Къчев и Стефан Димитров. Днес в клуба членуват 38 души - 32 активни и 6 почетни, сред тях са Банко Банков, Милен Георгиев, Румен Горанов, Илия Димитров, Николай Ашиков, Станислав Стоянов. По думите на сегашния президент Милчо Ванев търновските ротарианци осигуряват над 3 200 работни места. Догодина президент на Ротари клуб Велико Търново ще бъде д-р Даниел Илиев.
Със събраните средстава от членски внос, от благотворителни мероприятия, е изградена триметрова каменна чешма в парк "Марно поле", фонтан в парка до ХГ "Борис Денев", осветление на паметника "Майка България" и вечния огън в парка. Подпомагат се даровити деца, тежкоболни, пострадали от наводнението в село Цар Калоян, Дома за деца "Пеньо и Мария Велкови", Дома за деца в Балван, МДТ "Константин Кисимов", Международния певчески конкурс "Сребърна Янтра". Подпогнати са редица търновски писатели и художници. Този месец, благодарение на Частна ротарианска инициатива на група приятели от Ротари клуб Велико Търново е открит Дом за стари хора в лясковското село Драгижево.
Членовете на Ротари клуб Велико Търново се срещат веднъж седмично, а месечният членски внос е 40 лева. Всеки човек на възраст над 30 години може да членува в Ротари клуб. Към клуба може да бъдат учредени младежки организации. Всички нови членове, които са предложени веднъж от настоящите ротарианци, трябва да бъдат обсъдени и одобрени единодушно от управленския борд на движението.