Вход | Регистрация

Симпозиум по електромагнитна теория на Международния съюз по радионауки URSI, Хирошима, Япония

Симпозиум по електромагнитна теория на Международния съюз по радионауки URSI, Хирошима, Япония
Снимка: Север.бг

Д-р Марияна Георгиева-Гроссе и проф. Георги Георгиев от Поликраище представиха България на Симпозиума по електромагнитна теория EMTS на Международния съюз по радионауки URSI, който се проведе в Хирошима, Япония. За впечатленията си от поредната научна изява, в която участват и за познанството си с едни от най-изявените и водещи учени в света, двамата разказаха за читателите на Север.бг:

Какви са впечатленията ви от поредната ви научна изява в Япония?

Това е един от най-значимите форуми по електромагнетизъм в световен мащаб. Провежда се само веднъж на 3 години и се възприема като олимпийско състезание между учените. Има изключително висок рейтинг и представителност. Чест е за всеки учен да докладва свои резултати на него, но чест е и за всяка държава да бъде негов домакин. Държавата, която желае да го организира, кандидатства много години преди това и получаването на домакинство е от значение не само за нея, но и за целия регион, в който тя се намира. Тази година домакин беше град Хирошима в Япония. От гледна точка на географията, за втори път Симпозиумът се организира в Тихоокеанския регион. Предишният път се е състоял в Аделаида, Австралия през 1992 г.

За нас Япония е втората икономическа и научна сила в света, но японските колеги се чувстваха невероятно привелигировани, че са негови домакини. Причината за това е, че основните световни научни центрове се намират в Европа и САЩ и сравнително рядко конференции от такъв мащаб се провеждат извън тях.

С каква научна разработка се представихте вие?

Ние представихме доклад в областта на разпространение на електромагнитни вълни в азимутално намагнитени анизотропни феритни вълноводни структури. Основната идея на работата е да се проучи по какъв начин вълните взаимодействат със съответния материал и до каква степен можем да променяме начина на тяхното разпространение с цел да се създадат устройства с приложение в космическите връзки или в други съобщителни системи, използвани на земята. Форумът е с ударение върху теорията и за това тук предметът на разглеждането са главно методите за анализ, новите математични техники и компютърните симулации на процесите на взаимодействие. Това е среща между теоретици от най-високо равнище.

1147503

 

Вие представлявахте България и в частност - Великотърновския университет. Представители на кои други университети участваха там и от кои държави?

Присъстваха учени от целия свят. Симпозиумът има претенцията да представя всичко най-ново в областта на електромагнетизма, постигнато в последните три години. Участват най-големите световни университети от САЩ: Университетът на Илиной в Чикаго, Университетът на Пенсилвания във Филаделфия, Държавният Университет на Охайо; Канада: Университетът на Торонто; Финландия: Университетът Аалто и други научните центрове от Китай, Япония, Индия и Европа.

На практика ние имаме привилегията да представяме Европа и нашия Великотърновски Университет – единственият български научен център, който в последните, може би около 15 години, участва на такова високо равнище. Конференцията продължи 4 дни и събра около 400 учени. Мястото, където тя се проведе не е избрано случайно. Конгресният център се намира точно там, където на 6 август 1945 г. е паднала атомната бомба и е унищожила всичко. На площада пред него има паметни плочи на няколко световни езика и до тях е издигнат наметник на мира и гори вечен огън в памет на загиналите.

Първата особеност в организацията бе, че сме на едно такова историческо място за целия свят и че имаме възможността да се докоснем до неговата особена атмосфера. Един от дните беше нестандартен. Научните представяния бяха изнесени във втори конгресен център извън града срещу забележителния остров Мияяма.

Какво е отношението на Японската държава към науката и учените?

Искаме да подчертаем, че конференцията беше уважена на изключително високо държавно равнище от страна на японските власти. Форуми от такъв мащаб са световно събитие за държавата, символ на нейната значимост и най-представителни лица приветстват учените, които участват. Така се показва уважението към тях и рангът на човека, който ги приема е мерило за това как съответната държава се отнася към своите учени и към гостите си.

За домакините това е израз на представителност от държавно значение. Те искат да покажат най-доброто от своята страна на всички хора, дошли от целия свят. Така се вижда грижата на съответната държава към науката, към собствените си учени и към чужденците. Цели се да се създаде възможно най-добрият образ на държава-домакин и да се утвърди нейното влияние в световен мащаб.

В случая представител на Японската държава бе кметът на Хирошима, който присъства на официалния прием и поднесе приветствено слово-обръщение към участниците. Той владее прекрасно английски, но в качеството си на официално лице говори на японски. Превод на текста на речта му на английски се прожектираше на екран.

Какъв е мащабът на конференцията и какви хора участваха?

1147502

Присъстваха най-изтъкнатите учени на съвременността. Ще споменем само двама от тях. Проф. Надер Енгета е един от водещите изследователи в сферата на електромагнетизма през последните 20 години. Той е лицето на тази научна област и е създал собствено научно направление в нея. По произход е иранец, роден в Техеран. Завършил е Калифорнийския Технологичен Институт в Пасадена. По-късно става професор по биоинженерство и електроинженерство в Университета на Пенсилвания във Филаделфия.

В САЩ освен общоизвестните професорски степени има още една – поименно професорско звание. То се присъжда на най-изтъкнатите учени от съответния Университет. Проф. Надер Енгета е поименен професор на името на Х. Недуил Рамзи на Университета на Пенсилвания. Забележително е да се подчертае, че той е носител на почти всички отличия за учен и преподавател в САЩ и на много международни институции. Награждаван е два пъти от Президента на САЩ за своите изсключителни постижения в науката. Той е отличен като един от 50-те личности с най-голям принос във всички области на обществения живот в Съединениете Американски Щати.

Проф. Енгета е личен наш приятел от 1998 г. и се отнася с изключително уважение към двама ни. На форуми, в които участваме заедно, независимо от огромния брой водещи специалисти (няколко стотин, а понякога и до 1500), предпочита да прекара няколко часа в обсъждания с нас, въпреки че много от присъстващите желаят да разговарят или поне да се ръкуват с него. Той е изключително обаятелна личност и е познат на цялата електромагнитна общност. На трибуната се държи като артист. Ние не познаваме втори човек в света с такъв талант на учен и лектор. Всички искат да имат достъп до него, но той оценява нас като хора и като специалисти и предпочита за краткото време от един или два дни, през които присъства на конференциите, да прекара с нас свободното си време.

Ние сме имали незабравими мигове с проф. Енгета в Харков и Киев, Украйна, Чикаго, САЩ, Барселона, Испания, Истанбул, Турция, Гьотеборг, Швеция и Хирошима, Япония. Той от своя страна е особено впечатлен от факта, че говорим много езици и от широката ни култура и познания в областта на историята, литературата, политиката, изкуствата, включително и тези на Иран.

1147500

Проф. Пиерджорджо Усленги е италианец, роден в Торино и завършил световноизвестната Политехника в града. Професор е в Университета на Илиной в Чикаго. До 2008 г. е Президент на Международния съюз по радионауки URSI, а понастоящем – негов Вице-президент. Той е човекът, който познава лично всички хора в света, които работят в областта на електромагнетизма и имат постижения в тази област. А това са хиляди специалисти. Има особено благосклонно, сърдечно и приятелско отношение към нас. С него сме се срещали и общували на едни от най-значимите и представителни световни форуми по електромагнетизъм в Чикаго, САЩ; Истанбул, Турция; Торино, Италия (три пъти); Кейп Таун, Южноафриканската Република и Хирошима, Япония.

Без излишно да скромничим, ние имаме отдавна своето утвърдено място в световния научен елит в областта на електромагнетизма. Но като организатори, като хора, които са способни не само да дадат нови идеи, но и също да привлекат други учени да разработват по насочена тема, дължим на него. Можем да твърдим, че в това отношение проф. Усленги е нашият откривател. За четвърта поредна година той ни кани да бъдем съорганизатори в конференцията, която прави заедно с Политехниката на Торино. На него дължим промененото си място от учени-изследователи и хора, които дават нови резултати в такива с мащаб, който се разпростира на 4 континента.

Проф. Усленги не прави разлика къде работиш и дали това е основното ти занимание. Той познава нашите разработки, видял е нашите представяния, цени нашите умения и ни оказва доверието вече четвърти път да бъдем сред съорганизаторите на една от най-престижните конференции по елктромагнетизъм в света. За нашия принос ни оказва от години огромно признание и лично ни е изказвал благодарност многократно, подчертавайки организационния ни талант.

Ние чувстваме дълга си да го представим тук, защото благодарение на него чрез нас името на България се утвърди в света на електромагнетизма.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар