Вход | Регистрация

Тайните на един Кабуки актьор се разкриха в Търново

Тайните на един Кабуки актьор се разкриха в Търново
Снимка: Север.бг

Превръщането на един мъж в аннагата /яп. женски образ/ от основата за грим до кокетната походка демонстрира известният японски актьор Оное Уменосуке в старата столица. Той посети града по повод 23-тите дни на япоксната култура в България по покана на Дружеството за приятелство с Япония

Със завидна пъргавина и финес г-н Уменосуке гримира лицето си по традиционен начин, за да пресъздаде образ на млада жена от традиционния тетаър Кабуки. Най-напред намаза лицето и ръцете си с масло, подобно на това, което използват сумистите, прикри веждите си и нанесе плътно бяло мазило на лицето и шията си. Докато правеше всичко това, той сподели любопитни подробности около Кабуки и тайната на гримирането.

Типичното белило, с което се цели двуизмерност на човешкото лице, първоначално съдържало голямо количество олово, което довело до висока смъртност при актьорите, коментира японският актьор, правейки лицето си "лисиче" с помощта на ластична лента. Руж, червило, очна линия и перука дадоха завършек на новото му амплоа.

След като показа и начина за обличане на кимоно и връзване на японски пояс оби - задължително с помощта на асистент, Оное Уменосуке онагледи как един мъж на сцената на Кабуки имитира принцеса, гейша или баба чрез походка, как плач и смях, а гласът му задължително трябва да звучи със специфични интонации.

Интригуващото превъплъщение в оннагата напълни Голяма зала на Общината с много приятели на японския език и култура, студенти, преподаватели. Дори характерни ритми, идващи от провеждащия се отвън поп-фолк концерт не можаха да разсеят присъстващите от това, което се случва на сцената.

Театър Кабуки се заражда около 1603 г., като отначало женските роли в него са се изпълнявали от жени. Високият морал на японците забранява женското присъствие в пиесите и ги заменя с млади момчета, а в 1652 г. и със зрели мъже. Кабуки е бил театър за широките обществени маси за различка от по-аристократичния театър Но.

И сега, близо 400 г. по-късно, това сложно изкуство от театрално-драматично изпълнение, танц и музика има своите последователии е признат за нематериално културно наследство на Япония от ЮНЕСКО.

10 години подготовка са нужни на един актьор, за да може да се яви на изпит за кабуки артист. Гостуващият във Велико Търново Оное Уменосуке сподели, че той самият е започнал сравнително късно изявите си в театъра - на 18 години, като се им апредвид, че японците считат за най-подходящ момент за заниманията с изкуство 6-тото число на шестия месец от шестата година на човека.

От 1991 г. той е водещ актьор след успешно положен изпит пред Японската асоциация на Кабуки актьорите, а през 1997 г. получава театрална награда на името на Наояма Сейка.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар