Вход | Регистрация

Творческа среща посветена на Камен Зидаров

Лично да уважи събитието и като специален гост дойде неговата дъщеря Людмира Зидарова

Творческа среща посветена на Камен Зидаров
Снимка: Север.бг

Творческа среща посветена на 110 години на поета, преводача и драматурга Камен Зидаров се проведе в Регионалната библиотека "П. Р. Славейков" във Велико Търново, вчера. Много негови почитатели, читатели, актьори от местиня театър и сподвижници присъстваха на срещата. Лично да уважи събитието и като специален гост дойде и неговата дъщеря Людмира Зидарова.

Тодор Манев или Камен Зидаров е роден в горнооряховското село Драганово, на 16 септември 1902 г. Почива на 10 декември 1987 г. Автор на стихосбирките "Тишина" - 1936 г., "Антена" - 1938 г. , "Септемврийски песни" - 1945 г. Негови великолепни драми са - "Царска милост" - 1949 г., "Иван Шишман" - 1959 г., "Калоян" - 1968 г., "Любовта на Адриана Орлова" - 1969 г., "Каин и магьосникът", "За честта на пагона", "В навечерието", "Блокада", "Плесницата", "Диана и героят", "Законът на патрициите", "Среща в Рим".

Много от тях са играни и на великотърновска сцена.

Именно творчеството му, събрано в папка и поставянето на 12-те му драми в периода от 1957 г. до 2007 г. в Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" в старата столица подари актьорът Иван Митев на Людмила Зидарова. Жестът трогна дъщерята на големия поет и драматург. А събраното с него като интервюта, статии, отчети за поставяни пиеси, е повече от впечатляващо. За 50-те години са играни 650 представления на Камен Зидаров. Гледали са ги между 290 000 - 300 000 зрители. Пиесите "Иван Шишман", "Царска милост" и "Честта на пагона" са играни по два пъти.

Иван Митев разказа за една интересна среща между големите творци. Случката се разиграла в театъра, който бил в период на строеж. Тогава Константин Кисимов, легендарния български театрален и филмов актьор при строенето на театъра във Велико Търново споделя - "Момчета, тук да има една нишичка с портрета на Иван Вазов, а отдясно портрета на Камен Зидаров", а по средата "Кого да сложим го попитали", а той отговорил - "Сложете мене".

"Това е уникалното, самият Константин Кисимов да сравни Камен Зидаров с Иван Вазов", посочи Иван Митев.

Директорът на библиотеката Иван Александров пък прочете приветствено писмо от поета Матей Шопкин, който е от Велико Търново, но не успя да присъства на срещата, заради ангажимент в чужбина.

В задочното си слово Шопкин посочва някой от най-силните страни от живота на Зидаров, професионалната му и поетична дейност, приятелството му с Асен Разцветников, който той нарича - любим поет.

Вълнуващи и интересни бяха и спомените на Петър Гогев, от с. Драганово, който е добре е познавал Камен Зидаров. Поетът е бил писар в Общината, заедно с баща му. Кумувал й на сватбата на родителите му. Гогев притежава и редица писма, телеграми, честитки и картини от Зидаров до семейството му.

Гогев разказа и за рода на Зидаров, много трудолюбив, упорит и артистичен. Баба му и майка му са били много добри певици.

"Навярно е събрал всички най-добри качества от тях", посочи възрастния мъж.

И допълни че драматургът е обичал родното село Драганово, река Янтра, която преминава през него. Там се е лекувал от туберкулоза с Асен Разцветников по френско-германска технология на лечител с обливане с речна вода и стоене в пясък. И като, че ли болестта е отшумяла.

Людмила Зидарова пък сподели, един интересен разговор между творци: "Каменчо, казваше му Константин Кисимов, и да знаеш аз съм ти батю и името на театъра ще е на мен". "Името ще е твоето Косьо", пък му казваше баща ми. Когато говореха с Орлин Василев си говореха така - "И да се разберем, аз съм Шекспир, а ти си Чехов". А баща ми отговаряше - "И на малкия му пръст на му стъпя, халал да е". Имаше една такава закачливост между големите творци, незловредна".

Зидарова сподели и още:

"Средата в която израства е определяща за баща ми. Той е от семейство на неграмотни родители. Когато завършва трети клас го спират от училище, за да бъде чирак при шивач, защото родители му нямат средства. Но майка му го записва година по-късно в гимназията в Търново. Така че лявата му ориентация е социално предопределена. Основни в пиесите му са темите за властта и любовта".

Самият Камен Зидаров като по-млад е влизал през тайни входове на читалище "Надежда" във Велико Търново, да гледа самодейната дейност на Константин Кисимов. Казвал е: "Ако село Драганово ме е родило, то Велико Търново ме отвори към светлината на световната култура".

Зидаров е бил и актьор, не само драматург. Още като ученик е създал първия ученически театър в родното село, след това, през 1922 година в Перник създава първия работнически драматичен театър. Но заболяване от туберкулоза прекратява дейността му като актьор.

Повече от час продължи срещата с Людмила Зидарова и творчеството на баща й - Камен Зидаров. Звучаха и част от негови пиеси, поставяни на великотърновска сцена. А във фоайето на библиотеката бе подредена изложба с фотоси и писма на великия драматург. От културната институция преиздадоха и книгата на Камен Зидаров - "Иван Шишман".

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар