Вход | Регистрация

Театъра на сетивния лабиринт с обучение във Велико Търново

Театъра на сетивния лабиринт с обучение във Велико Търново

"Република на въображението" (Republic of the Imagination) е озаглавено първото обучение в България в метода на Театъра на сетивния лабиринт, което ще се проведе между 19 и 28 септември във Велико Търново.

Участниците в 10-дневния практически курс ще имат възможността да се срещнат със създателя на иновативната артистично-терапевтична форма Театър на сетивния лабиринт - уелският режисьор и изследовател Юън Бриок.

Обучението ще запознае желаещите с концепцията и принципите на контекстуално ориентираните изкуства (Context Oriented Arts). Курсът ще даде възможност, чрез групови игри и индивидуални задачи, да бъдат изследвани човешките възприятия, колективните архитипа и символи, локалната история и култура, както и различните начини за постигане на сетивно въздействие и предаване на послания.

Завършвайки обучението си, участниците ще създадат собствено представление (site specific performance) - Лабиринт, обвързано със специфичната тема и място.

Според организаторите обучението "Република на въображението" е отворено за всичйи, които искат да предприемат вътрешно пътуване към Себе си, да изследват личните си граници, убеждения и вярвания, да проявят творческата си енергия и въображение, както и да открият креативни методи за свързване и общуване с Другия.

Цената на курса, който ще се проведе на английски език, е 180 лева. Необходимо е предварително записване и заплащане на тел.: 0885 61 72 07. Местата на ограничени.

Обучението се организира от Global Vison Circle – асоциирана организация към мрежата "Република на въображението" (The Republic of the Imagination) - Европейската мрежа от организации и креативни граждани, работещи в сферата на контекстуално ориентираните изкуства.

Датите за представленията на Театъра на сетивния лабиринт във Велико Търново са на 27 и 28 септември. Необходимо е предварително записване за преминаване през Лабиринта на тел. 0885 61 72 07.

Какво е Театър на сетивния лабиринт?

Посетителите не са пасивни консуматори на артистичен продукт, а са активно съ/участващи в театралното взаимодействие. Те ("публиката”) преминават индивидуално през специално подготвена пространствено-театралната инсталация, която предлага уникални лични срещи с артистите и интензивни сетивни усещания (слухови, осезателни, вкусови, обонятелни, визуални). В тези срещи посетителят сам определя каква е историята, играта или смисъла за него. Отключват се асоциации, образи и спомени и благодарение на активното си взаимодействие с "актьорите", преминаващият става герой на история, която сам пише.

Обикновено биват привлечени хора от различни сфери на изкуството. Лабиринтът активизира публиката, като я въвлича по най-непосредствен и цялостен начин в процеса, насърчава познанието за културата и историята на мястото на случване както и рефлексията върху различни социални проблеми. Залага се на езика на сетивата, а не на вербалната реч.

Кой е Юън Бриок?

Вдъхновен от колумбийския театрален антрополог Енрике Варгас, обогатен от срещите си с учители като Аугусто Боал и Тони Парсън, и формиран от разнообразните си занимания с кино, психология, социална работа, психодрама, Mindfulness подход към здравето, арт терапия, Форум театър, Театър на потиснатите (Theater of the opressed) и социален активизъм чрез изкуство, през последните години, Юън Бриок се посвещава на създаване на мрежи и общности, които практикуват "креативно гражданство” за позитивна социална промяна и постигане на личностно осъзнаване и свобода.

Юън Бриок е директор и изследовател в европейската мрежа за Context Oriented Arts – "The Republic of the Imagination”, режисьор и арт директор на Theatr Cynefin – платформа за активизъм чрез театър в Уелс и един от основателите на "Drums for Peace” – мрежа за творческа работа с младежи с увреждания, както и баща на 4 деца.

По време на посещението си в България Юън Бриок ще участва и в Световната Среща на Културните Центрове и Мрежи, организирана във Велико Търново от Международния Съвет на Самодейните Средища - световно събитие, което събира творци и мрежи (подобни на българските читалища) в сферата на общностното изкуство и социалното включване чрез изкуство.

Творческият екип на Лабиринта през последните години е реализирал "Коледен Лабиринт на Чудесата” - София, 2010, "Дървото на Живота” - Иракли, 2011, "Фабрика за Приказки” - София, 2011, "Техно-магика” - Национален Политехнически Музей, 2012 , ”ТЕРМИНАЛ ∞” - България Мол, 2013, "Пътуване във Всичколената” - Лабиринт за деца, 2014.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар