Туризмът от екрана
Почитателите на историческия, археологическия, културния и природен туризъм вече ще могат да научават повече за различни обекти и забележителности във всяко кътче на България чрез образователни филми по телевизия ТУРИЗЪМ.
Тя e носител на Първа награда за туристически филм от Филмовия фестивал при V Международно изложение "Културен Туризъм " Велико Търново` 2008 и на Наградата за най-добър документален филм от Филмовия фестивал при VІ Международно изложение "Културен Туризъм " Велико Търново` 2009.
ТVT ще посвети програмата си през целия август месец 2013 г. на поредицата "5 минути София”.
Късометражният филм за Император Константин Велики, посветен на кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г., ще бъде излъчван в седмицата от 12 до 18 август 2013 г. – в понеделник, сряда, петък и неделя от 10:45, 16:45 и 21:45 ч.
"Сердика е моят Рим!" Така възкликва римският император Константин Велики, онемял пред красивия град. Сердика достига голям разцвет по време на неговото управление, след като римската империя се разделя на Източна и Западна. Тук на това място се е разпростирало светилището на много почитаните в Сердика богове на здравето и медицината - Асклепий и Хигия. Построена е Арената на София.
Филмът за църквата "Свети Седмочисленици" също е късометражен и отново е в подкрепа на Софийската кандидатура за европейска културна столица след 6 г.
Това е една необикновена църква. Построена е като джамия върху останките на православен храм посветен на св.Иван Рилски. Нейното изграждане в средновековието е едно изпълнено обещание на султан Сюлейман Великолепни. Преустроена е кръстена на светите братя Кирил и Методи и техните ученици Климент, Сава, Наум, Горазд и Ангеларий, защото тяхно е най-голямото изпълнено обещание - да бъде преведено Божието слово на български език.
Филмът ще се излъчва вот 12 до 18 август във вторник, четвъртък и събота от 10:45, 16:45 и 21:45 ч.
АКЦЕНТИ:
Образователният филм за природен туризъм "Ваяния в недрата на земята" ще бъде показан на 17 август /събота/ от 14:00 ч. и от 21:00 ч.
Филмът за природен туризъм и маршрути е посветен на едни от най-тайнствените природни феномени в България. Той отвежда до няколко от най-красивите и пригодени за туристически посещения пещери у нас. Разкрива техните особености и как са се образували, като поднася любопитни факти за развитието на пещерното дело в България.
Същевременно показва и най-впечатляващите пещерни преддверия, както и скални образувания от типа мост или венец, чиято геологична история е тясно свързана със същите процеси, образували и пещерите. Изненадваща за повечето хора вероятно ще прозвучи информацията, че в България има над 4000 пещери и почти 2000 пропасти. Ще видите още красиви ждрела, подземни водопади, първични и вторични форми на така наречения карстов релеф.
Лентата на Биляна Василева "Неекстремен филм" е посветен на една от най-големите атракции в екстремния и алтернативен туризъм, който набра популярност в последните години.
Филмът отвежда зрителя до Кресненското дефиле на река Струма, където е раят за практикуване на рафтинг. Или иначе казано – карането на лодка в бързи води. Какво ли е да попаднеш във воден вихър? Водата да те засмуче?.. Какво ли ти е приготвил въртопът?.. Защо ти е изобщо да попадаш в бурна вода? Безумство ли е да караш лодка в нея? С какво те привличат бързеите? С какво те мамят? Обещават ли ти нещо?... На тези въпроси се опитват да отговорят автори, инструкори и участници в това водно забавление.
Всеки ден през седмицата от 12 до 18 август в блока "Туризъм инфо" на рубриката "Посоки" любителите на природните забележителности и туристическите приключения могат да научат повече за Природен парк "Сините камъни" и Белоградчишките скали.
На едно от най-емблематичните места за тракийската култура по българските земи е посветен новият документален филм "Тракийските храмове в Старосел”.
Преди 25 века финикийците наричали тази вълшебна земя "Ракхива” или "Свещена земя”, "Небесна твърд”. На нея живеели траките. Земята ги дарявала с грозде и жито, със злато и олово. И траките й се отплащали. Те строели храмове. Но понеже нямали единен бог, затова и храмовете им били много...
Филмът "Тракийските храмове в Старосел” с автор Стоян Радулов разказва за историята и откриването на едни от най-забележителните археологически открития в зората на третото хилядолетие в България. В него се преплитат история с мистика, търсят се отговори на рядко задавани въпроси.
Във филма участват вече покойния откривател на храмовете край Старосел – д-р Георги Китов (едно от последните му интервюта), както и д-р Валерия Фол от българския институт по тракология.
"Тракийските храмове в Старосел" е избран за филм на месец август. Той ще се излъчва всяка събота от 14:00 и от 22:00 ч.