Честит празник, Велико Търново! - обновена
Снимка: Север.бг
Велико Търново днес празнува!
Денят започна тържествено с молитва в църквата "Св. 40 мъченици" и поднасяне на цветя на саркофага на цар Калоян. Специално за празника пристигна и вицепрезидентът Маргарита Попова, която се включи в тържеството, започнало рано сутринта в църквата "Св. 40 мъченици".
Владиката не присъства на събитието и празнична литургия нямаше, но високите гости уважиха прочетената молитва за благоденствие.
Визепрезидентът, кметът Даниел Панов, областният управител Георги Рачев, евродепутатът Евгения Първанова, народни представители, руският консул в Русе и други официални гости поднесоха цветя на саркофага на цар Калоян.
"Случилото се на 9-ти март 1230 година, по днешен календар 22-ри март не е просто една от най-значимите военни победи в историята на държавата ни, това е нашият български принос в европейската култура и цивилизация. Благодаря и на всички съграждани, които са носители и автори на престижната национална награда "Най-добър град за живеене за 2013 година”. Благодарение на всички градът ни ще стане още по-красив и привлекателен”, каза в приветствените си думи кметът на Велико Търново.
След словото от църквата тръгна празнично шествие, в което, освен официалните лица, се включиха и много граждани. В знаменния блок бяха знамената на РБългария, на ЕС, на Велико Търново и на общините от региона, заедно с които старопрестолния град кандидатсва за европейска столица на културата през 2019 г. - Габрово, Горна Оряховица, Елена, Златарица, Лясковец, Павликени, Полски Търмбеш, Свищов, Стражица и Сухиндол; знамената на: ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", НВУ "Васил Левски", "Български пощи", "Ротари клуб", ЛРД "Сокол", Съюза на офицерите и сержантите от резерва и запаса и знамена на училищата на Велико Търново.
В своя поздрав към търновци вицепрезидентът Маргарита Попова припомни посланието, изписан на Омуртаговата колона.
"Човек, дори и добре да живее, умира и друг се ражда. Но нека роденият след него, като погледне тези писмена да си спомни за оногова, който ги е направил. Ето затова е хубав и славен днешния празник. Затова сме с усмихнати лица и с изпълнено чувство за достойнство. Благодаря на всички ви, че имах честта да бъда с вас на този празник. Желая ви здраве и светли бъдни дни! Заедно!"
Празникът на града се свързва с победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин в битката при Клокотница на 22 март (9 март ст. ст.) 1230 г., както и с деня на Св. Четиридесет мъченици.
Първите сведения за честването на 22 март като празник на Велико Търново се срещат още през 1879 г. Тогава се провежда празник на търновското гражданство в храма "Св. Четиридесет мъченици”, състоял се на 9 март (ст.ст.).
На отслужената литургия присъстват императорският комисар княз Дондуков-Корсаков, войската, висши чиновници и духовници, народни представители от провеждащото се по това време в града Учредително събрание, много граждани.
За първи път след петвековното робство не само търновци, но и цялото народно представителство, засвидетелстват почит към миналото. Оттогава до 1944 г. денят на Светите четиридесет мъченици ежегодно се празнува като ден на Търново и празник на Търновския гарнизон.
След 9 септември 1944 г. празникът не се чества. За възстановяването му определена заслуга имат будните жители на квартал "Асенов”, които през 1970 г. го празнуват в църквата "Св. Четиридесет мъченици” под наслов "Мой любим квартал”.
През 1984 г. тяхната идея е подкрепена от великотърновската общественост, която и до днес на 22 март отбелязва с няколкодневна програма празника на славния си град.
Още настроението на празника може да видите в нашата галерия.
veliko-tarnovo.net