Вход | Регистрация

Юбилейна изложба на проф. Радко Спасов

Известният график представи над 130 свои творби

Юбилейна изложба на проф. Радко Спасов
Снимка: Sever.bg

На 16 март от 17 ч. беше открита юбилейна изложба на проф. Радко Спасов по случай неговата 60-годишнина.


Известният не само у нас график представи в Изложбени зали "Рафаел Михайлов” 130 свои творби, плод на творческите му търсения през последните 30 години.


На откриването присъстваха много студенти и колеги на художника, а специално приветствие към него направи ректорът на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий” – проф. дпн. Пламен Легкоступ. Представител на Общината връчи на проф. Радко Спасов Поздравителен адрес от кмета на Велико Търново и изрази благодарност за приноса му към Великотърновската художествена школа.


След  официалните изявления гостите бяха поканени на скромна почерпка и имаха възможност да разгледат изложбата.


Графичните творби са разделени в пет основни цикъла и няколко самостоятелни произведения, онагледяващи развитието на проф. Радко Спасов като художник: "Библейски цикъл”; цикъл "Мистерии”; цикъл "Имало славянско село”; цикъл за Бийтълс и лириката на Джон Ленън; цикъл нови творби със символична образност.


Потапяйки се в тази ретроспекция от образи и символи, в съзнанието ни изниква архетипният мотив за инициацията. Всеки от циклите, особено последният, съдържа творби, следващи етапите на този посветителски мотив – откъсване от родния дом (напр. в картината "Тя напуска дома”), влизане в нов колектив и придобиване на нови знания, както и придобиване на нова идентичност (напр. в "Цвете в косите”, "Подмяна на идентичността”).


Неизменен символен образ в този своеобразен авторов преход е пътят, реката ("Снежна пътека”, "Замръзнала река”), които водят съзнанието към екзистенциални висини и вечно търсене на истина, на знание.


В контекста на инициацията влизат също картините "Паднала луна” и "Нова луна”, чието внушение носи идеята за символична смърт и ново раждане.


Проф. Радко Спасов експериментира с графичния стил, преплитайки цвят и колажност с типични за графиката изобразителни похвати.



Източник: Sever.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар