Емил Стефанов с победа на международен турнир по шах

Младият великотърновски шахматист Емил Стефанов спечели шампионската титла в десетото издание на международния турнир "Надеждите на света", провело се в курорта "Св. св. Константин и Елена". Турнирът събра на едно място състезатели от България, Русия и Обединените арабски емирства.

14-годишният Емил Стефанов, който вече е ученик в ПМГ "Васил Друмев", не само триумфира в своята възрастова група, а спечели и генералното класиране до 16 години. За първото си място в своята възраст той получи купа от името на гросмайстор Веселин Топалов, който на 14 г. навремето стана световен шампион в Пуерто Рико. Аналогичен приз имаше и за победителката до 10 г. от името на Антоанета Стефанова, станала пък световен шампион по същото време в своята възраст.

Състезанието бе по швейцарската система в 9 кръга с контрола за игра 90 минути на състезател плюс 30 секунди на ход. Главен съдия бе инж. Емил Бенлиев – съдия международна категория. Право на директно участие с поемане на всички разходи имаха четирите най-добри от веригата състезания "Млад гросмайстор" във всяка възраст.

В първия кръг Стефанов, който т.г. е шампион по ускорен шах до 14 г. и бронзов медалист по класически шах до 20 г., победи с белите фигури Мира Сархан от Обединените арабски емирства, а във втория с черните направи реми с друг от финалистите, излъчени в Трявна - Тодор Георгиев. Последваха три поредни победи - над Николай Христов, Боряна Петрова и шампиона до 14 г. Мартин Петров, което позволи на Емил Стефанов да оглави убедително класирането.

В шестия кръг той направи реми с черните фигури с Дарио Дерешки, а решаваща за крайния изход бе партията му срещу брата на Мартин - водача в ранглистата Владимир Петров. Поредната победа даде на великотърновеца огромен шанс за крайното първо място, като му бе достатъчно и едно реми в последните две срещи, за да завърши първи. В 8-ия кръг Емо отстъпи с черните фигури на Мария Васова, а в последния завърши реми с Веселин Методиев, което му бе напълно достатъчно.

Така Стефанов финишира на първото място с 6.5 т., колкото събраха и Дарио Дерешки и Владимир Петров, но бе с по-добри директни показатели.

Тимът "Млад гросмайстор", съставен от Емил Стефанов, Мария Васова, Тодор Георгиев и Васил Методиев, стана победител в отборното класиране, за което четиримата състезатели получиха отборна купа и златни медали. Още в началото българските шахматисти получиха от домакините и фланелки с националния герб и трибагреник.