Йордан Йовчев се класира за финал на Олимпиадата

За изпълнението си на халки Йовчев получи оценка от 15.308 точки и бе бурно аплодиран от зрителите в залата

Снимка: Булфото

39-годишният гимнастик се класира за финала на халки на олимпийските игри в Лондон 2012. Данчо е абсолютен рекордьор по участия на олимпийски игри в този спорт след като за него това е шеста олимпиада.

Йовчев изигра чисто съчетанието си и получи оценка от 15.308 точки. Тази оценката го класира на осмо място. Това бе и последното място, което дава право на участие във финала на халки.

С първа оценка в квалификациите на халки е Чън Ибин (Китай) - 15.858 точки, следван от Матео Моранди (Италия) с 15.766 точки и Александър Баландин (Русия) с 15.666 точки.

"Много съм доволен. Това е върхът на усилията ми. Дори да остана осми във финала това няма да има значение, защото постигнах целта си - да бъда на финал", каза щастливият Йовчев след квалификациите.

Българинът, който е най-възрастният участник в турнира по спортна гимнастика в Лондон, беше бурно аплодиран от зрителите в залата и направи само една лека неточност при приземяването. Битката за медалите в тази дисциплина ще се проведе на 6 август.

За него това е невероятно постижение, тъй като в последните месеци имаше контузия на китката. Йовчев е жива легенда в гимнастиката, той е олимпийски вицешампион, носител на четири медала от олимпийски игри (сребро от Атина 2004 на халки, бронз на земя от Атина 2004, бронзови отличия на земя и халки от Сидни 2000), четирикратен световен шампион и трикратен световен вицешампион.

Първият състезателен ден, след отркиването на Олимпиадата, беше много успешен за българските състезатели.

Денят започна с доброто представяне на Данаил Петров в колоезденето на 250 км., който успя да постигне поствената си цел и да финишира с основната група състезатели, класирайки се официално 61.

Цветана Пиронкова и Григор Димитров също ни донесоха радост, побеждавайки в мачовете си от първия кръг на турнира по тенис. Цвети победи 12тата в света, Доминика Цибулкова, срещу която досега имаше няколко поредни загуби. Гришо се разправи с екзекутора на Рафаел Надал от Уимбълдън, ЛУкаш Кубот. Съперниците във втория кръг на българските надежди ще бъдат Флавия Пенета и Жил Симон.

Надеждата ни в бокса, Детелин Далаклиев, също излезе като победител от мача в първия кръг, разбивайки с 15:6  младия южноафриканец  Аябонга Сонжига, в категория до 56 килограма, класирайки се 1/8 финала.

__________________________________________________________________________________