Повече от половината българи не спортуват
С възрастта физически активните хора стават все по-малко
Снимка: Булфото
Повече от половината българи не спортуват, показват резултатите от изследване. Около 1/3 от младежите на възраст между 18 и 25 години не се занимават редовно с физически упражнения, а с увеличаване на възрастта спада и броят на спортуващите. Тревожните данни от проучването сочат, че 48% от хората на възраст между 26 и 35 години също не се занимават активно със спорт, а от 36 до 45 годишна възраст "мързеливците" се увеличават до 57%.
Физически активните българи между 46 и 55 години са само 1/3, а над тази възраст със спорт се занимават едва 20%. Изводите на организаторите на изследването показват, че сънародниците ни осъзнават необходимостта от по-активен начин на живот, но не успяват да се мобилизират, за да положат необходимите усилия.
Все пак донякъде успокоително е, че половината българи притежават спортен екип, макар и да не го използват редовно. Само 17% обаче са заявили, че се занимават със спорт няколко пъти седмично и са редовни в залата или на стадиона.
21% правят упражнения в дома си няколко пъти месечно, а любителите на колоезденето са 12%. Приблизително 9% предпочитат ежеседмично да практикуват колективни спортове (футбол, баскетбол, волейбол и други), а около 8 на сто – фитнес и боди билдинг. Около 6% предпочитат поне веднъж седмично да правят туристически излети и екскурзии.
Цялостният извод от анкетата е, че делът на практикуващите редовно някакъв вид спортни упражнения е нисък. Почти всеки ден с упражнения вкъщи се занимават около 11 на сто от българските граждани, а близо 6% - с колоездене.
Интересен извод от проучването е, че няма съществена разлика между броя на спортуващите мъже и жени. Представителките на нежния пол, който полагат целенасочени физически усилия са 50,5%, докато при мъжете процентът е 49,5. Друга любопитна подробност е, че близо 60% от българите възприемат разходката като вид спорт. Немалка част от сънародниците ни включват в тази графа домакинската работа и градинарството.
На въпрос как биха оценили личната си спортна култура 41.5% я определят с ниво "средно". 79.4% обаче посочват, че са напълно информирани относно благотворното влияние, което ще окаже спортът върху качеството им на живот.
По време на анкетата неспортуващите са обяснили пасивността си със следните причини: Нямам изградени навици (36.4%); Нямам желание (33.1%): Липсва ми свободно време (29.1%); Мързи ме (13.2%); Нямам подходяща среда (7.4%); Нямам достатъчно средства (1.7%) и др.
Проучването е част от проекта "Никога не е късно за ново начало", реализиран от Министерството на физическото възпитание и спорта. Стойността на инициативата е 2 423 275,26 лева, които са осигурени по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския съюз.
Източник: iNews