Празникът на Еленския балкан събра гости от цялата страна

Сред победителите в спортните прояви се отличиха състезатели от Елена, Русе, Лясковец и Търново

Община Елена

Над 100 посетители и ентусиасти събра традиционният празник на Еленския балкан, който ежегодно се провежда с маршрут с. Мийковци - х. Чумерна. Организатори на събитието бяха община Елена и ТД "Чумерна 1901”, които съумяха да превърнат спортните прояви в забавление и удоволствие за дошлите на празника.

През първия ден от празненството дошлите гости бяха зрители на първата част от състезание по колокрос – изкачване – с. Мийковци – х. Чумерна. След старта на надпреварата бе дадено началото на пешеходен поход в същия маршрут.

В изкачването с велосипеди участваха три групи – юноши, мъже и жени. При юношите първи стана Димитър Дамянов, втори Николай Бабанов от Горна Оряховица и трети Владимир Дончев от град Търговище.

В надпреварата при мъжете участие заявиха общо 18 състезатели. Мирослав Алексиев от Мъглиж стана първенец, Жеко Стойчев от столицата зае второ мяст, а Станимир Ангелов от Русе стъпи на почетното трето място.

При жените Анелия Карагьозян от Варна грабна първото място, следвана от Таня Тодорова от Търговище и Катрин Стоименова от София.

В разгара на празника се играха забавни игри и състезания по волейбол, стреляне с въздушна пушка и др. Вечерта премина с музика под звездите и посрещане на първоюлското слънце.

Във втория ден от празника се проведе и по драматична част от колокроса, а именно спускането. Участниците отново бяха разделени в три категории. При момчетата Любослав Николаев на 13 г. зае първото място, втори остана Радослав Стоянов на 11 г., а трети Мартин Друмев на 14 г. и тримата от Елена.

При юношите 15-годишният Иван Марчев от Елена стана първи, Пламен Стойков на 17 г. също от Елена - втори, а Димитър Дамянов на 16 г. от Лясковец - трети.

Интерес предизвика последната възрастова група, а именно мъжете. Там победител стана Росен Бонев на 19 г. от Елена, Галин Георгиев на 29 г. от Варна зае второто място, трети се класира 36-годишният великотърновец Иван Хаджиколев.

Грамоти за участие получиха Цветко Стефанов от с. Мийковци за най-възрастен участник (ветеран) и Радослав Стоянов на 11 г. от Елена за най-млад състезател.

Първенците и победителите получиха парични награди и аксесоари за велосипеди, осигурени от Община Елена и спонсори от старата столица.

Кметът на Елена инж. Дилян Млъзев, който също бе на празника, лично поздрави и награди победителите.

________________________________________________________________________________