Търновка със сребърен медал от Олимпиадата за хора с увреден слух

Великотърновката Гергана Баръмова взе сребърен медал от 22-те Олимпийски игри за спортисти с увреден слух - Дефлимпикс в надпреварата по бадминтон. В София олимпийската шампионка от предишните игри в Тайпе проби уверено до финала, но там бе надиграна с 2:0 гейма от азиатката Цзън- Юи Фан.

Гергана Баръмова не успя да защити титлата си отпреди четири години, но показа, че след продължителното лечение на травми възвръща формата си. До финала в столичната зала "Христо Ботев” велкотърновката надигра с по 2:0 гейма туркинята Айдин Сейтап, Хелга Дислин (Германия), Алена Соболева (Русия), Ян Шен (Тайпе) и китайката Жалей Жанг.

Другият представител на региона на игрите Пламен Дончев от Горна Оряховица се класира пети в класическия стил на турнира по борба. В категория до 66 кг. Той стартира с победа над Андрю Петерсон от САЩ с 9:0, но след това загуби от бъдещият олимпийски вицешампион Мухамет Акдениз /Турция/ със 7:0. Турчинът стигна до финал и изтегли Дончев на репешажа, където първо надигра Даулет Юлюбуей от Казахстан със 7:0 и 3:0, но в решителната среща за бронзовия медал загуби от руснака Андрей Лазукин с 4:0.

България се сдоби с общо пет медала - 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови до момента от 22-те олимпийски игри за хора с увреден слух. Освен среброто за Гергана Баръмова и петото място на Пламен Дончев, шампион стана Илиян Илиев в категория до 120 кг в турнира по борба класически стил. Трети са състезателите по борба класически стил Ангел Кремов (55 кг), Христо Павлов (84 кг) и Ангел Ценов (96 кг). Александър Кежов (60 кг) също е с пето място както и Елена Узунова в седмобоя по лека атлетика.

Игрите продължават до неделя, а българския тим има шанс за още медали в турнира по лека атлетика, джудо и борба свободен стил.

Източник: Велико Търново Спорт